Trend CSB/165/3PK/A Wood TCT Circular Saw Blades 165mm x 20mm 48T 3 Pack
Trend
Trend CSB/165/3PK/A Wood TCT Circular Saw Blades 165mm x 20mm 48T 3 Pack (885HT)
  • Suitable for Handheld Saws
  • Cutting Width (Kerf): 2.2mm
  • Plunge Cut
  • Tungsten Carbide-Tipped Teeth
  • Rake Angle: 15°
  • Anti-Kickback Design
  • No Coating
More Info
View all: Trend Circular Saw Blades
Collect in Dumfries | Change store
Fulfilment options
  • Suitable for Handheld Saws
  • Cutting Width (Kerf): 2.2mm
  • Plunge Cut
  • Rake Angle: 15°
  • Anti-Kickback Design
  • No Coating
Specification
Blade Diameter165 mm
BrandTrend
CompatibilityCompatible with 165mm circular, plunge and table saws
Compatible Tool TypeCircular & Plunge Saws
Disc Bore Size20 mm
Disc Fitting TypeStandard Bore
Manufacturer Guarantee1 Year Guarantee
Max. Cutting Width2.2 mm
Max. RPM10000 rpm
Model NameCSB/165/3PK/A
Model NoCSB/165/3PK/A
Number of Teeth48
Pack Size3
Pack TypeSet
Pieces in Pack/Case3
Product TypeTCT Circular Saw Blades
Reduction Rings SuppliedWithout Reduction Rings
StandardEN 847.
Suitable Cutting ApplicationWood
Suitable Sawing MaterialWood, Chipboard & Plywood
Product Contents
3 x 165mm saw blades.