Trend CSB/16024 Wood Circular Saw Blade 160mm x 20mm 24T
Trend
Trend CSB/16024 Wood Circular Saw Blade 160mm x 20mm 24T (905XG)
  • For Circular & Plunge Saws
  • Cutting Width (Kerf): 2.4mm
  • Medium Cut
  • Tungsten Carbide-Tipped Teeth
  • Positive Rake Angle
  • Anti-Kickback Design
  • Body Hardened & Tempered
  • Laser-Etched Reverse
  • High Grade Alloy Steel Plate Body
More Info
View all: Trend Circular Saw Blades
Collect in High Holborn | Change store
Fulfilment options
  • For Circular & Plunge Saws
  • Cutting Width (Kerf): 2.4mm
  • Medium Cut
  • Positive Rake Angle
  • Anti-Kickback Design
  • Body Hardened & Tempered
  • Laser-Etched Reverse
More Info
You may also like:
Specification
Blade Diameter160 mm
BrandTrend
CompatibilityCompatible with 160mm circular, plunge and table saws
Compatible Tool TypeCircular & Plunge Saws
Disc Bore Size20 mm
Disc Fitting TypeStandard Bore
Manufacturer Guarantee1 Year Guarantee
Max. Cutting Width2.4 mm
Max. RPM10,000 rpm
Model NameCSB/16024
Model NoCSB/16024
Number of Teeth24
Pack Size1
Pack TypeSingle
Pieces in Pack/Case1
Product TypeCircular Saw Blade
Reduction Rings SuppliedWithout Reduction Rings
Suitable Cutting ApplicationWood
z1 - UK Manufacturer NameTrend Tool Technology Ltd
z3 - UK Manufacturer Electronic Addresswww.trend-uk.com
z4 - EU Manufacturer NameTrend Tool Technology Ltd
z6 - EU Manufacturer Electronic Addresshttps://www.trend-uk.com/contact-us
Product Contents
1 x 160mm saw blade