Trend BS/JIG/PRO 500mm Belfast Sink Jig (205EC)
The Trend BS/JIG/PRO is a professional routing jig designed for installing Belfast, Butler, and Farmhouse sinks into timber and compact laminate worktops. This dual-purpose jig efficiently cuts the main worktop aperture and machines a matching drip groove on the underside, protecting adjacent cupboards from water damage. Ideal for kitchen fitters and joiners, ensuring precise installations. The jig features fully-adjustable inset positions for sink recesses from 340 to 500mm deep and a Bridging Pin System to accommodate oversize sink widths up to 1000mm. Alignment gauges ensure fast and accurate positioning for a clean, professional finish.
- 12mm Hardwearing Compact Laminate Material Construction
- Fully-Adjustable Inset Positions
- Bridging Pin System
- Alignment Gauges
- 30mm Guide Bush
- Drip Groove T-Gauges
View all: Trend Router Jigs
The Trend BS/JIG/PRO is a professional routing jig designed for installing Belfast, Butler, and Farmhouse sinks into timber and compact laminate worktops. This dual-purpose jig efficiently cuts the main worktop aperture and machines a matching drip groove on the underside, protecting adjacent cupboards from water damage. Ideal for kitchen fitters and joiners, ensuring precise installations. The jig features fully-adjustable inset positions for sink recesses from 340 to 500mm deep and a Bridging Pin System to accommodate oversize sink widths up to 1000mm. Alignment gauges ensure fast and accurate positioning for a clean, professional finish.
- 12mm Hardwearing Compact Laminate Material Construction
- Fully-Adjustable Inset Positions
- Bridging Pin System
- Alignment Gauges
- 30mm Guide Bush
- Drip Groove T-Gauges
View all: Trend Router Jigs
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Trend |
| Compatibility | Compatible for Use with 1/2" Routers |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Cutting Width | 500 mm |
| Model Name | BS/JIG/PRO |
| Model No | BS/JIG/PRO |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Single |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Height | 12 mm |
| Product Length | 595 mm |
| Product Type | Belfast Sink Jig |
| Total Product Weight | 3.9 kg |
Product Contents
Jig and 2 x alignment gauges.