Titan TTI940CSW 165mm 18V Li-Ion TXP Cordless Circular Saw - Bare (670PK)
This product is supplied without battery and charger. Please see SKU 730PV for compatible 2.0Ah battery.
Robust 165mm circular saw offers precise, powerful cuts. Features soft-grip handle for comfortable use, and LED work light. Part of the Titan TXP one battery system (battery sold separately).
- Max. Cut: 53mm
- 24-Tooth TCT Blade Included
- Aluminium Base & Plastic Guard
- No Brake
- No Riving Knife Required
- Lock-Off Switch
- Spindle Lock
- Parallel Fence
- LED Work Light
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Titan Circular Saws
Robust 165mm circular saw offers precise, powerful cuts. Features soft-grip handle for comfortable use, and LED work light. Part of the Titan TXP one battery system (battery sold separately).
- Max. Cut: 53mm
- 24-Tooth TCT Blade Included
- Aluminium Base & Plastic Guard
- No Brake
- No Riving Knife Required
- Lock-Off Switch
- Spindle Lock
- Parallel Fence
- LED Work Light
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Titan Circular Saws
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Bare Unit Product Type | Circular Saws |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Technology | TXP |
| Bevel Angles | 0°- 45 ° |
| Blade Description | TCT Blade Included |
| Blade Diameter | 165 mm |
| Brand | Titan |
| Brushless | Brushed |
| Carry Case/Bag Included | No |
| Cutting Depth Capacity | 53 mm |
| Disc Bore Size | 20 mm |
| Manual or Powered | Powered |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Cutting Depth At 90deg | 53 mm |
| Model No | TTI940CSW |
| No Load Speed | 4200 rpm |
| No. of Batteries Per Pack | None |
| Number of Teeth | 24 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 18 V |
| Product Length | 315 mm |
| Product Type | Circular Saw |
| Switch Type | Lock-Off Switch |
| Tool Weight without Battery | 2.4 kg |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, Amsterdam, 1011 VM, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
Product Contents
Circular saw and TCT blade.