Time 2182Y Black 2-Core 0.5mm² Flexible Cable 10m Coil (281PY)
Time 2182Y black flexible cable in compact 10m coil provides lightweight connectivity for small domestic appliances and office equipment. This cable features 16 fine-stranded copper cores with brown and blue colour-coded insulation for safe polarity identification. The round profile and 0.5mm² conductors rated 300/300V deliver appropriate power for minimal-load applications, whilst the -15°C to 70°C operating range ensures reliable performance across typical indoor domestic and workplace settings.
- Black PVC Sheathed Cable
- Brown & Blue Cores
- 16 Strands Per Core
- Fine-Stranded Copper Conductors
View all: Time Cable
Time 2182Y black flexible cable in compact 10m coil provides lightweight connectivity for small domestic appliances and office equipment. This cable features 16 fine-stranded copper cores with brown and blue colour-coded insulation for safe polarity identification. The round profile and 0.5mm² conductors rated 300/300V deliver appropriate power for minimal-load applications, whilst the -15°C to 70°C operating range ensures reliable performance across typical indoor domestic and workplace settings.
- Black PVC Sheathed Cable
- Brown & Blue Cores
- 16 Strands Per Core
- Fine-Stranded Copper Conductors
View all: Time Cable
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Time |
| Cable Code | 2182Y |
| Cable End Type | Bare |
| Cable Length | 10 m |
| Cable Product Type | Flexible |
| Cable Profile | Round |
| Cable Voltage Rating | 300/300 V |
| Coil or Drum | Coil |
| Conductor Area | 0.5 mm² |
| External Diameter | 5 mm |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Maximum Operating Temperature | 70 °C |
| Minimum Operating Temperature | -15 °C |
| Model No | SF281PY |
| No. of Cable Cores | 2-Core |
| No. of Strands Per Core | 16 Strands Per Core |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Black |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Flexible Cable |
| Sheath Colour | Black |
| z1 - UK Manufacturer Name | Pitacs Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Bradbourne Point, Bradbourne Drive, Tilbrook, Milton Keynes, MK7 8AT |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.pitacs.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Authorised Representative Service |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | 77 Camden Street Lower, Dublin, DO2 XE80, Ireland |
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode