Timco PZ Double-Countersunk Self Tapping Multi-Use Screws 4mm x 16mm 200 Pack (50075)
Premium countersunk screws, with twisted shank and low friction coating for rapid drive-in. Suitable for use in thin sheet metal, PVCu, MDF, chipboard, softwood and hardwood.
- Double-Countersunk Head with Underhead Ribs
- Dual Angle Thread Designed for Superior Hold
- Zinc-Plated & Yellow-Passivated
- Hardened Steel Construction
- Wax-Coated
- Fully Threaded
- Extreme Grip Thread for Enhanced Pull-Out
- Quick-Start Point
View all: Timco Woodscrews
Premium countersunk screws, with twisted shank and low friction coating for rapid drive-in. Suitable for use in thin sheet metal, PVCu, MDF, chipboard, softwood and hardwood.
- Double-Countersunk Head with Underhead Ribs
- Dual Angle Thread Designed for Superior Hold
- Zinc-Plated & Yellow-Passivated
- Hardened Steel Construction
- Wax-Coated
- Fully Threaded
- Extreme Grip Thread for Enhanced Pull-Out
- Quick-Start Point
View all: Timco Woodscrews
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Timco |
| Collated/Uncollated | Uncollated |
| Construction Material (Screws) | Hardened Steel |
| Head Type | Double-Countersunk |
| Head Type Description | Double-Countersunk Head with Underhead Ribs |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Pack Size | 200 |
| Pieces in Pack/Case | 200 |
| Product Type | Multi-Use Screws |
| Resistant Type | Corrosion-Resistant |
| Screw Coating | Wax-Coated |
| Screw Diameter | 4mm |
| Screw Diameter (mm) | 4 mm |
| Screw Finish | Zinc-Plated & Yellow-Passivated |
| Screw Length | 16mm |
| Screw Length (mm) | 16 mm |
| Screw Pilot Hole Requirements | No Pre-Drilling Required |
| Screwdriver Type | PZ |
| Standard | EN 14592. |
| Thread Length | Fully Threaded |
| z1 - UK Manufacturer Name | T I Midwood & Co Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | TIMCO House, Green Lane, Wardle, Nantwich, CW5 6BJ |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | sales@timco.co.uk |
| z4 - EU Manufacturer Name | T I Midwood & Co Ltd |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | PO Box 13675, Ireland |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | sales@timco.ie |