Timco Exterior Carriage Bolts Organic Green Coating M10 x 100mm 10 Pack (60924)
Cup square hex head coach bolts. Green, organic coating suitable for use in external applications. Square under head locks into timber to prevent spinning. Supplied with nut and washer.
- Construction
- Organic Green
- Partially Threaded
- Anti-Spin Square Neck
View all: Timco Exterior Coach Bolts
Cup square hex head coach bolts. Green, organic coating suitable for use in external applications. Square under head locks into timber to prevent spinning. Supplied with nut and washer.
- Construction
- Organic Green
- Partially Threaded
- Anti-Spin Square Neck
View all: Timco Exterior Coach Bolts
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Bolt Size | M10 |
| Brand | Timco |
| Colour | Organic Green |
| Drill Size | 10 mm |
| Fixings Finish | Organic Green Coating |
| Fixings Head Type | Dome |
| Fixings Product Type | Coach Bolts |
| Indoor/Outdoor Usage | Outdoor |
| Load Rated | Load-Rated |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | 10100INCB |
| Nuts Supplied | Nuts Supplied |
| Pack Size | 10 |
| Pieces in Pack/Case | 10 |
| Product Length | 100 mm |
| Product Type | Exterior Carriage Bolts |
| Resistant Type | Corrosion-Resistant |
| Screw Thread Type | Coarse Thread |
| Standard | EN 14592. |
| Thread Length | Partially Threaded |
| Thread Pitch | 1.5 mm |
| z1 - UK Manufacturer Name | T I Midwood & Co Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | TIMCO House, Green Lane, Wardle, Nantwich, CW5 6BJ |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | sales@timco.co.uk |
| z4 - EU Manufacturer Name | T I Midwood & Co Ltd |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | PO Box 13675, Monaghan, Ireland |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | sales@timco.ie |