Timco Exterior Carriage Bolts Heat-Treated Steel Organic Green Coating M10 x 220mm 10 Pack (41338)
Cup square hex head coach bolts. Square under head locks into the timber to stop the bolt from spinning. Green, organic coating suitable for use in external applications.
- Heat-Treated Steel Construction
- Organic Green
- Partially Threaded
- Supplied with Nut & Washer
- Anti-Spin Square Neck
- Cupped Head Ideal for Security
View all: Timco Exterior Coach Bolts
Cup square hex head coach bolts. Square under head locks into the timber to stop the bolt from spinning. Green, organic coating suitable for use in external applications.
- Heat-Treated Steel Construction
- Organic Green
- Partially Threaded
- Supplied with Nut & Washer
- Anti-Spin Square Neck
- Cupped Head Ideal for Security
View all: Timco Exterior Coach Bolts
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Bolt Size | M10 |
| Brand | Timco |
| Colour | Organic Green |
| Construction Material (Fixings) | Carbon Steel |
| Construction Material (Screws) | Heat-Treated Steel |
| Drill Size | 10 mm |
| Fixings Finish | Organic Green Coating |
| Fixings Head Type | Dome |
| Fixings Product Type | Coach Bolts |
| Indoor/Outdoor Usage | Outdoor |
| Load Rated | Load-Rated |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | 10220INCB |
| Nuts Supplied | Nuts Supplied |
| Pack Size | 10 |
| Pieces in Pack/Case | 10 |
| Product Length | 220 mm |
| Product Type | Exterior Carriage Bolts |
| Resistant Type | Corrosion-Resistant |
| Screw Thread Type | Coarse Thread |
| Standard | EN 14592. |
| Thread Length | Partially Threaded |
| Thread Pitch | 1.5 mm |
| z1 - UK Manufacturer Name | T I Midwood & Co Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | TIMCO House, Green Lane, Wardle, Nantwich, CW5 6BJ |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | sales@timco.co.uk |
| z4 - EU Manufacturer Name | T I Midwood & Co Ltd |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | PO Box 13675, Monaghan, Ireland |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | sales@timco.ie |