Timco Express Nail Anchors 8mm x 110mm 50 Pack (2042X)
A rapid hammer-set anchor ideal for attaching timber battens and frames to various types of masonry including concrete and stone.
- Drill Size: 8mm
- Max. Fixture Depth: 70mm
- Max. Load: 150kg
- Easy 2-Step Installation
View all: Timco Shield Anchors
A rapid hammer-set anchor ideal for attaching timber battens and frames to various types of masonry including concrete and stone.
- Drill Size: 8mm
- Max. Fixture Depth: 70mm
- Max. Load: 150kg
- Easy 2-Step Installation
View all: Timco Shield Anchors
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Timco |
| Drill Size | 8 mm |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max Fixture Depth | 70 mm |
| Max Load Capacity | 150 kg |
| Pack Size | 50 |
| Pieces in Pack/Case | 50 |
| Product Diameter | 8 mm |
| Product Length | 110 mm |
| Product Type | Express Nail Anchors |