Thomas Dudley Ltd 243mm Fixed Height Single Automatic Urinal Siphon 1" (1013R)
Automatic urinal siphon. Manufactured in the UK.
- 1" BSP Male Outlet
- 4.5Ltr
- Fixed Overflow
- Internal Overflow Supplied
- Compatible with Automatic Cisterns
- Manufactured in the UK
View all: Thomas Dudley Ltd Fill & Flush Valves
Automatic urinal siphon. Manufactured in the UK.
- 1" BSP Male Outlet
- 4.5Ltr
- Fixed Overflow
- Internal Overflow Supplied
- Compatible with Automatic Cisterns
- Manufactured in the UK
View all: Thomas Dudley Ltd Fill & Flush Valves
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable | Fixed Height |
| Brand | Thomas Dudley Ltd |
| Compatible Cistern Description | Compatible with Automatic Cisterns |
| Construction Material (Plumbing) | Polypropylene |
| Flush Type | Single |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Operating Temperature | 3 to 25 °C |
| Outlet Connection Size | 1 " |
| Outlet Connection Type | BSP Male |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Depth | 82 mm |
| Product Height | 243 mm |
| Product Type | Automatic Urinal Siphon |
| Valve Product Type | Siphons |
| Volume | 4.5 Ltr |
| z1 - UK Manufacturer Name | Thomas Dudley |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 295 Birmingham New Road, Dudley, DY1 4SJ |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://www.thomasdudley.co.uk |
| z4 - EU Manufacturer Name | Thomas Dudley |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | 104 Lower Bagot Street, Dublin 2, DO2 Y940, Ireland |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | https://www.thomasdudley.co.uk/tyde/ |
Product Contents
Siphon, 2 x rubber washers and backnut.