Tectite Classic External Depth Mark + Deburring Tool 1" (837KH)
Multipurpose tool for deburring, measuring depth and scribing on to the tube. Tool is compatible with all VSH Tectite systems up to 1" or 28mm.
- Suitable for Copper & Plastic Pipes
- For 1" Pipes
- Deburrs the External Edges of Pipes
- Plastic Construction
- Rodent-Resistant
View all: Tectite Classic Deburring
Multipurpose tool for deburring, measuring depth and scribing on to the tube. Tool is compatible with all VSH Tectite systems up to 1" or 28mm.
- Suitable for Copper & Plastic Pipes
- For 1" Pipes
- Deburrs the External Edges of Pipes
- Plastic Construction
- Rodent-Resistant
View all: Tectite Classic Deburring
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Tectite Classic |
| Construction Material (Hand Tools) | Plastic |
| Internal/External Usage | External |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | T110 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Diameter | 8 cm |
| Product Length | 16 cm |
| Product Type | Depth Mark + Deburring Tool |
| Suitable Pipe Diameter | 1 " |