TCP 2000W Electric Portable or Wall-Mounted 2-in-1 Infrared Convection Heater White (624YE)
2-in-1 heater combines an infrared element and convection heating to deliver rapid warmth. Features 3 modes including eco, comfort and anti-frost, 7-day scheduling, 24hr timer, and digital control with LED display for easy adjustment of settings. Offers quiet operation, with overheat protection and window detector function, which automatically adjusts heating to optimise efficiency when an open window is detected. Temperature can be set between 5-35°C. Ideal for home or office use.
- 1 Year Guarantee
- 7 Day Programmable
- Variable Heat Settings
- Overheat Protection
- Electronic Thermostat Control
- Portable or Wall-Mounted
- 3 Heating Modes
- 7 Day Heating Schedule
- 24 Hour Timer
- Window Detection Function
View all: TCP Heaters
2-in-1 heater combines an infrared element and convection heating to deliver rapid warmth. Features 3 modes including eco, comfort and anti-frost, 7-day scheduling, 24hr timer, and digital control with LED display for easy adjustment of settings. Offers quiet operation, with overheat protection and window detector function, which automatically adjusts heating to optimise efficiency when an open window is detected. Temperature can be set between 5-35°C. Ideal for home or office use.
- 1 Year Guarantee
- 7 Day Programmable
- Variable Heat Settings
- Overheat Protection
- Electronic Thermostat Control
- Portable or Wall-Mounted
- 3 Heating Modes
- 7 Day Heating Schedule
- 24 Hour Timer
- Window Detection Function
View all: TCP Heaters
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | TCP |
| Cable Length | 1.5 m |
| Calc - Heater Product Type | Panel |
| Colour | White |
| Construction Material (Heating) | Aluminium |
| Fitting Type | Freestanding or Wall-Mounted |
| Fixings Supplied | Brackets & Fixings Supplied |
| Fuel Type | Electric |
| Heater Fitting Type | Portable or Wall-Mounted |
| IP Rating | IP24 |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | TCPWHHEAT2000WSPD06 |
| Overheat Protection | Overheat Protection |
| Overload Protection | Current & Thermal Overload Protection |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Plug Included | Includes Plug. |
| Power Indicator | Power Indicator |
| Power Options | Plug-In |
| Power Output (Watts/Kw) | 2000 W |
| Power Voltage Supply | 220-240 V |
| Product Depth | 225 mm |
| Product Height | 450 mm |
| Product Type | 2-in-1 Infrared Convection Heater |
| Product Width | 820 mm |
| Programme Facility | 7 Day Programmable |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Temperature Range (Heating) | 5 - 35 °C |
| Total Product Weight | 6.7 kg |
| z1 - UK Manufacturer Name | Technical Consumer Products Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Exchange Court, Cottingham Road, Corby, Northamptonshire, NN17 1TY |
| z4 - EU Manufacturer Name | Technical Consumer Products Ltd |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Quai Gabriel Pri 1, Joinville le Pont, Paris, 94340, France |