Tayler Tools Sponge Float 10 1/4" x 3" (4161X)
Coarse sponge-faced float, angled on one side to get into corners.
- Polyurethane Foam Blade
- Polyurethane Foam Ergonomic Handle
- Angled for Corners
View all: Tayler Tools Plastering Floats
Coarse sponge-faced float, angled on one side to get into corners.
- Polyurethane Foam Blade
- Polyurethane Foam Ergonomic Handle
- Angled for Corners
View all: Tayler Tools Plastering Floats
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Length (Imperial) | 10 1/4 " |
| Blade Length (Metric) | 260 mm |
| Blade Material | Polyurethane Foam |
| Blade Width (Imperial) | 3 " |
| Blade Width (Metric) | 80 mm |
| Brand | Tayler Tools |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Sponge Float |
| z1 - UK Manufacturer Name | Tayler Tools |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Sterling Road, Shirley, B90 4LZ |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | sales@brianhyde.co.uk |
| z4 - EU Manufacturer Name | Tayler Tools |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Goods In, Suite 73139, Slevacska 476/2A, Rumburk, 40801, Czech Republic |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | sales@brianhyde.co.uk |