Sylvania Yourhome Sylwall Lumina Outdoor Wall Lamp Black (950CU)
Sleek and durable black-finished wall light, ideal for porches, garages, sheds, and garden gates. Featuring an IP54-rated aluminium body with a glass diffuser. Withstands water, dust, and extreme temperatures while offering a 30,000 hour lifetime. Compatible with all E27 lamps (not supplied).
- IP54: For Outdoor Use
- Modern Design
- Aluminium Body
- Tempered Glass Lens
- Max. Wattage: 15W
- Compatible with All LED E27 Lamps
View all: Sylvania Outdoor Wall Lights
Sleek and durable black-finished wall light, ideal for porches, garages, sheds, and garden gates. Featuring an IP54-rated aluminium body with a glass diffuser. Withstands water, dust, and extreme temperatures while offering a 30,000 hour lifetime. Compatible with all E27 lamps (not supplied).
- IP54: For Outdoor Use
- Modern Design
- Aluminium Body
- Tempered Glass Lens
- Max. Wattage: 15W
- Compatible with All LED E27 Lamps
View all: Sylvania Outdoor Wall Lights
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Body Material | Aluminium Body |
| Brand | Sylvania |
| Bulbs Supplied/Required | Required |
| Colour | Black |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic & Commercial Use |
| Energy Rating | None |
| Fitting Installation | Wall-Mounted |
| Fixings Supplied | Fittings Supplied |
| IP Rating | IP54 |
| Indoor/Outdoor Usage | Outdoor |
| Lens/Diffuser Material | Tempered Glass Lens |
| Light Bulb Technology | Supplied Without Bulb |
| Light Bulb(s) Required | 0 x E27 Light Bulb Required |
| Manufacturer Guarantee | 3 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Max. Wattage | 15 W |
| Model Name | Yourhome Sylwall Lumina |
| Model No | 90191 |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Black |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 220-240 V |
| Product Depth | 115 mm |
| Product Height | 250 mm |
| Product Type | Wall Lamp |
| Product Width | 133 mm |
| Sensor Type | Without Sensor |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Supplied/Required No. Bulbs | 0 |
| z1 - UK Manufacturer Name | Feilo Sylvania UK Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Unit D, The Drove Retail Park, McKinley Way, Newhaven, East Sussex, BN9 0FA |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.sylvania-group.com/ |