Sylvania Toledo Lynx S G23 2-Pin Stick LED Light Bulb 500lm 4.5W (958AH)
Durable LED replacement for compact fluorescent Lynx S lamps. Quick, simple and safe replacement without rewiring. Direct retrofit: an easy way to upgrade existing luminaires to LED technology. Low energy consumption and no flickering. Minimum and maximum operating temperature: -20 to 45°C. Ideal for commercial and residential applications. Suitable for magnetic ballast/CCG and direct mains 220-240V AC operation.
- Cool White - 4000K
- Non-Dimmable
- 500lm
- Up to 30,000 Hours Life
- 4kWh/1000h Life
- 3 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
View all: Sylvania Light Bulbs
Durable LED replacement for compact fluorescent Lynx S lamps. Quick, simple and safe replacement without rewiring. Direct retrofit: an easy way to upgrade existing luminaires to LED technology. Low energy consumption and no flickering. Minimum and maximum operating temperature: -20 to 45°C. Ideal for commercial and residential applications. Suitable for magnetic ballast/CCG and direct mains 220-240V AC operation.
- Cool White - 4000K
- Non-Dimmable
- 500lm
- Up to 30,000 Hours Life
- 4kWh/1000h Life
- 3 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
View all: Sylvania Light Bulbs
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Sylvania |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Cap Fitting Type | G23 2-Pin |
| Colour Rendering Index | 80 |
| Colour Temperature Description | Cool White |
| Colour Temperature Value | 4000 K |
| Decorative Filaments | Non-Filament |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Energy Rating | E |
| Life Length | 30,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb Type | Stick |
| Lm | 500 lm |
| Lm Band | 401-600 |
| Manufacturer Guarantee | 3 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Model Name | Toledo Lynx S |
| Model No | 30220 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Consumption | 4.5 W |
| Power Consumption (Band) | 4 - 6.9W |
| Power Factor Value | 0.2 |
| Product Diameter | 166 mm |
| Product Length | 32 mm |
| Product Type | 32mm |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| kWh Per 1000hr Life | 4 kWh/1000h |
| z1 - UK Manufacturer Name | Feilo Sylvania UK Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Unit D, The Drove Retail Park, McKinley Way, Newhaven, East Sussex, BN9 0FA |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.sylvania-group.com/ |