Sylvania Sylsplash Single 5ft LED IP65 Batten Light 50W 6250lm 220-240V (666AH)
The Sylvania Sylsplash single 5ft LED IP65 batten Light is an integrated LED luminaire designed for robust and efficient lighting. This durable polycarbonate batten light is suitable for both domestic and commercial applications, including workshops, garages, and outdoor areas where protection against dust and water jets is essential. It features tool-free electrical connection via push-in terminals and flexible installation with freely positionable mounting brackets. Users can select between warm white (3000K), cool white (4000K), or daylight (6500K) colour temperatures using a wall switch, providing versatile illumination with a high 6250 lumen output.
- IP65: For Indoor & Outdoor Use
- Variable White
- 6250lm
- Polycarbonate Body
- Polycarbonate Diffuser
- Up to 30,000 Hours Life
- 3 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Easy Access Bayonet Lock End Caps
- Flexible Mounting Bracket Positioning
- Suitable For Domestic & Commercial Use
View all: Sylvania LED Batten Lights
The Sylvania Sylsplash single 5ft LED IP65 batten Light is an integrated LED luminaire designed for robust and efficient lighting. This durable polycarbonate batten light is suitable for both domestic and commercial applications, including workshops, garages, and outdoor areas where protection against dust and water jets is essential. It features tool-free electrical connection via push-in terminals and flexible installation with freely positionable mounting brackets. Users can select between warm white (3000K), cool white (4000K), or daylight (6500K) colour temperatures using a wall switch, providing versatile illumination with a high 6250 lumen output.
- IP65: For Indoor & Outdoor Use
- Variable White
- 6250lm
- Polycarbonate Body
- Polycarbonate Diffuser
- Up to 30,000 Hours Life
- 3 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Easy Access Bayonet Lock End Caps
- Flexible Mounting Bracket Positioning
- Suitable For Domestic & Commercial Use
View all: Sylvania LED Batten Lights
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Body Material | Polycarbonate Body |
| Brand | Sylvania |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Cable Entry Points | Left & Right |
| Colour | White |
| Colour Rendering Index | 80 |
| Colour Temperature Description | Variable White |
| Colour Temperature Value | 3000/4000/6500 K |
| Diffuser Supplied | Diffuser Supplied |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic & Commercial Use |
| Emergency | Non-Emergency |
| Energy Rating | None |
| Fitting Installation | Ceiling or Wall-Mounted |
| Fixings Supplied | Fittings Supplied |
| IP Rating | IP65 |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor & Outdoor |
| Length (Imperial) | 5 ft |
| Length (Metric) | 1500 mm |
| Lens/Diffuser Material | Polycarbonate Diffuser |
| Life Length | 30,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | Integrated LED |
| Lm | 6250 lm |
| Lm Band | 5001-7500 |
| Manufacturer Guarantee | 3 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Model Name | Sylsplash |
| Model No | 90232 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Consumption | 50 W |
| Power Consumption (Band) | 14 - 75.9W |
| Power Factor Value | 0.9 |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 220-240 V |
| Product Height | 35 mm |
| Product Type | IP65 Batten Light |
| Product Width | 53 mm |
| Sensor Type | Without Sensor |
| Single/Twin | Single |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Transformer | Integrated LED Driver |
| Unified Glare Rating (4H8H 20/50/70) | UGR ≥ 25 |
| kWh Per 1000hr Life | 50 kWh/1000h |
| z1 - UK Manufacturer Name | Feilo Sylvania UK Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Unit D, The Drove Retail Park, McKinley Way, Newhaven, East Sussex, BN9 0FA |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.sylvania-group.com/ |