Swirl Erzen 1.5 Bowl White Composite Sink 1000mm x 500mm (506AH)
The Swirl Erzen 1.5 bowl sink is designed for strength and everyday use in busy kitchens. Made from matt-finish composite, it is built to withstand mechanical shocks and offers high resistance to heat, stains, and impact. The reversible drainer supports left or right-hand installation to suit different layouts, while the easy-drill surface allows flexible tap positioning. The main bowl depth of 195mm and additional half bowl provide added convenience for rinsing or food prep. Supplied with fixings. Waste not included.
- Waste Not Supplied
- Matt Composite Construction
- 195mm Bowl Depth
- Reversible Drainer
- No Tap Holes
- Inset Sink
- 15 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Shock-Resistant
- Heat-Resistant
- Made from Easy to Drill Material
View all: Swirl Sinks
The Swirl Erzen 1.5 bowl sink is designed for strength and everyday use in busy kitchens. Made from matt-finish composite, it is built to withstand mechanical shocks and offers high resistance to heat, stains, and impact. The reversible drainer supports left or right-hand installation to suit different layouts, while the easy-drill surface allows flexible tap positioning. The main bowl depth of 195mm and additional half bowl provide added convenience for rinsing or food prep. Supplied with fixings. Waste not included.
- Waste Not Supplied
- Matt Composite Construction
- 195mm Bowl Depth
- Reversible Drainer
- No Tap Holes
- Inset Sink
- 15 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Shock-Resistant
- Heat-Resistant
- Made from Easy to Drill Material
View all: Swirl Sinks
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Swirl |
| Colour | White |
| Construction Material (Kitchens) | Composite |
| Drainer Description | Reversible Drainer |
| Edge Type | Self-Edged |
| Finish | Matt |
| Handed | Reversible |
| Kitchen Finish | Matt |
| Main Bowl Depth | 195 mm |
| Main Bowl Height | 195 mm |
| Main Bowl Shape | Rectangular |
| Main Bowl Width | 355 mm |
| Main Waste Size | 90 mm |
| Manufacturer Guarantee | 15 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Minimum Cabinet Size | 600 mm |
| Model Name | Erzen |
| No Of Sink Bowls | 1.5 Bowl |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Depth | 210 mm |
| Product Length | 1000 mm |
| Product Type | Sink |
| Product Width | 500 mm |
| Secondary Bowl Depth | 160 mm |
| Secondary Bowl Height | 160 mm |
| Secondary Bowl Width | 280 mm |
| Secondary Waste Size | 90 mm |
| Sink Mount Type | Inset |
| Sink No of Tap Holes | No Tap Holes |
| Suitable for Food Waste Disposer | Suitable for Use with a Food Waste Disposer |
| Waste Supplied | Waste Not Supplied |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgestraat 175, E, Amsterdam, 1011 VM, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
Product Contents
Sink, fittings and fixings.