Swanson Tools Rafter Square 4.5" (114mm) (556RG)
High-grade aluminium alloy construction. Anti-glare matt finish with fade-resistant, easy-read markings and 3 1/2” Diamond mark. Features dual reference base: 1/4” and 3/8” for centering mortises and tenons, scribe bar with guide holes milled every 1/8” for easy, accurate layouts, and easy angle finder with markings for 22½, 30, 45 and 67½ degrees. Also features hole milled 3/8” from the inside edge, to use as a drill guide for self-centering drill bits on 3/4” stock. Ideal for use in cabinetry, moulding and trim.
- Aluminium Alloy Body
- 0-90° Protractor Scale
- Anti-Glare Matt Finish
View all: Swanson Tools Squares
High-grade aluminium alloy construction. Anti-glare matt finish with fade-resistant, easy-read markings and 3 1/2” Diamond mark. Features dual reference base: 1/4” and 3/8” for centering mortises and tenons, scribe bar with guide holes milled every 1/8” for easy, accurate layouts, and easy angle finder with markings for 22½, 30, 45 and 67½ degrees. Also features hole milled 3/8” from the inside edge, to use as a drill guide for self-centering drill bits on 3/4” stock. Ideal for use in cabinetry, moulding and trim.
- Aluminium Alloy Body
- 0-90° Protractor Scale
- Anti-Glare Matt Finish
View all: Swanson Tools Squares
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Base Length | 4.5 " |
| Body Material | Aluminium Alloy Body |
| Brand | Swanson Tools |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Measuring Length (Imperial) | 4.5 " |
| Measuring Length (Metric) | 114 mm |
| Measuring Product Type | Rafter Square |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Set Square |
| z1 - UK Manufacturer Name | Swanson Tool Company |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Sterling Road, Shirley, B90 4LZ |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | sales@brianhyde.co.uk |
| z4 - EU Manufacturer Name | Swanson Tool Company |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Goods In, Suite 73139, Slevacska 476/2A, Rumburk, 40801, Czech Republic |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | sales@brianhyde.co.uk |