Strom Elite Single-Phase Electric System Boiler (542RT)
The Strom Elite Single-Phase Electric System Boiler provides efficient central heating and hot water for various property types. This compact and quiet electric boiler, with a sound pressure level of just 30dB, features intuitive touchscreen operation and an LED digital display. It incorporates an expansion vessel and pump, eliminating the need for a flue, making installation flexible. Utilising Serpentine heating element technology, it delivers an 11kW max heat output and is compatible with solar panels. Ideal for properties off the gas grid or where traditional gas boilers cannot be fitted, it offers a frost protection setting and is suitable for baths and underfloor heating systems.
- Max. Central Heating Output: 11kW
- Serpentine Heating Element
- Compatible with Solar Panels
- 10 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply)
- 37533BTU
- LED Digital Display
- Quiet 30dB Operation
- Intuitive Touchscreen Control
- Integrated Expansion Vessel & Pump
View all: Strom Boilers
The Strom Elite Single-Phase Electric System Boiler provides efficient central heating and hot water for various property types. This compact and quiet electric boiler, with a sound pressure level of just 30dB, features intuitive touchscreen operation and an LED digital display. It incorporates an expansion vessel and pump, eliminating the need for a flue, making installation flexible. Utilising Serpentine heating element technology, it delivers an 11kW max heat output and is compatible with solar panels. Ideal for properties off the gas grid or where traditional gas boilers cannot be fitted, it offers a frost protection setting and is suitable for baths and underfloor heating systems.
- Max. Central Heating Output: 11kW
- Serpentine Heating Element
- Compatible with Solar Panels
- 10 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply)
- 37533BTU
- LED Digital Display
- Quiet 30dB Operation
- Intuitive Touchscreen Control
- Integrated Expansion Vessel & Pump
View all: Strom Boilers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Amp Rating | 55 A |
| BTU | 37533 BTU |
| Boiler Depth | 210 mm |
| Boiler Height | 630 mm |
| Boiler Type | System |
| Boiler Width | 350 mm |
| Brand | Strom |
| CALC - Fuel Type | Electric |
| Colour | White |
| Compatible with Solar Panels | Compatible with Solar Panels |
| Display Type | LED Digital Display |
| Energy Rating (Heating) | D |
| Filling Loop Supplied | Filling Loop Not Supplied |
| Fitting Requirements | Must be Fitted by a Qualified Electrician |
| Fixing Jig Supplied | Fixing Jig Not Supplied |
| Frost Protection | Frost Protection Setting |
| Fuel Type | Electric |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Manufacturer Guarantee | 10 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply) |
| Max. Heat Output CH (Pn) | 11 kW |
| Model Name/No | Elite |
| No. of Phases | Single-Phase |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Voltage Supply | 230 V |
| Product Returns Note | We cannot accept the return of unwanted boilers if the box/packaging has been opened (your statutory rights are not affected). |
| Product Type | Boiler |
| Range Name | Elite |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Sound Pressure Level | 30 dB |
| Suitable for Baths | Suitable for Baths |
| Suitable for Underfloor Heating | Suitable for Underfloor Heating (Wet Systems Only) |
| Temperature Range (Heating) | 20-80 °C |
| Total Product Weight | 19.2 kg |
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode