STIHL REA 60 / REA 100 5m Suction Hose with Filter (239CU)
PVC multipurpose hose with filter for the STIHL REA 60 Plus and REA 100 Plus battery-powered pressure washers. Sucks non-pressurised water directly into the pressure washer. Features an integrated water filter, and can be used away from direct water sources, like a water butt, water container or cistern. Ideal for cleaning jobs around the home and garden.
- Multipurpose Hose
- PVC Construction
- 5 meter Suction Hose with filter for STIHL REA 60 & REA 100 Cordless Pressure Washers.
- Hose Diameter: 1/2"
- 2 Year Manufacturer’s Warranty Domestic Use (Proof of purchase required, T&Cs apply)
View all: STIHL Hose Pipes
PVC multipurpose hose with filter for the STIHL REA 60 Plus and REA 100 Plus battery-powered pressure washers. Sucks non-pressurised water directly into the pressure washer. Features an integrated water filter, and can be used away from direct water sources, like a water butt, water container or cistern. Ideal for cleaning jobs around the home and garden.
- Multipurpose Hose
- PVC Construction
- 5 meter Suction Hose with filter for STIHL REA 60 & REA 100 Cordless Pressure Washers.
- Hose Diameter: 1/2"
- 2 Year Manufacturer’s Warranty Domestic Use (Proof of purchase required, T&Cs apply)
View all: STIHL Hose Pipes
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | STIHL |
| Construction Material (Landscaping) | PVC |
| Hose Diameter | 12.7 mm |
| Hose Diameter (Imperial) | 1/2 " |
| Hose Length | 5 m |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Manufacturer’s Warranty Domestic Use (Proof of purchase required, T&Cs apply) |
| Max. Pressure | 125 bar |
| Model Name | REA 60 / REA 100 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Length | 5 m |
| Product Type | Suction Hose with Filter |
| Smart Compatibility | Not Smart |