STIHL HSA 26 10.8V 1 x 28Wh Li-Ion AS System Cordless Shrub & Grass Shears (763VP)
Handheld, cordless 2-in-1 tool with 2 interchangeable clip-on/off blades, for trimming small-leaved shrubs, as well as trimming grass. Blades consist of a 20cm long hedge trimming blade with teardrop-shaped teeth, designed for trimming topiary or small hedges, and a 2-12cm wide grass trimming blade for quick lawn edging. Also features LED display charge level indicator and comfortable, rubberised handle for easy use. Includes wall-mountable carry case for storage. Supplied with AS 2 battery for up to 110min working time.
- 1 x 28Wh Li-Ion Battery
- 80min Charge Time
- 120mm Blade
- 8mm Cutting Capacity
- Not Height Adjustable
- Comfort Handle
- On/Off Switch
- Tool-Free Blade Change
- No Anti-Vibration System
View all: STIHL Hedge Trimmers
Handheld, cordless 2-in-1 tool with 2 interchangeable clip-on/off blades, for trimming small-leaved shrubs, as well as trimming grass. Blades consist of a 20cm long hedge trimming blade with teardrop-shaped teeth, designed for trimming topiary or small hedges, and a 2-12cm wide grass trimming blade for quick lawn edging. Also features LED display charge level indicator and comfortable, rubberised handle for easy use. Includes wall-mountable carry case for storage. Supplied with AS 2 battery for up to 110min working time.
- 1 x 28Wh Li-Ion Battery
- 80min Charge Time
- 120mm Blade
- 8mm Cutting Capacity
- Not Height Adjustable
- Comfort Handle
- On/Off Switch
- Tool-Free Blade Change
- No Anti-Vibration System
View all: STIHL Hedge Trimmers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Power | 28 Wh |
| Battery Technology | AS System |
| Brand | STIHL |
| Brushless | Brushed |
| Charge Time | 80 min |
| Condition | Brand New |
| Condition Description | Unused & in original factory/manufacturer condition. |
| Cutting Blade Size | 120 mm |
| Cutting Capacity | 8 mm |
| Cutting Height Range | 20 mm |
| Fuel Type Garden Power | Cordless |
| Garden Power Reach | Mini |
| Handle Type | Comfort Handle |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Manufacturer’s Warranty Domestic Use (Proof of purchase required, T&Cs apply) |
| Model No | HSA 26 |
| No Load Speed | 2200 rpm |
| No. of Batteries Per Pack | 1 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Product Type | Shrub & Grass Shears |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Repair Service Contact | 07483 570696 |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Sound Pressure Level | 69 dBA |
| Switch Type | On/Off Switch |
| Tool Blade Change Facility | Tool-Free Blade Change |
| Tool Weight with Battery | 1 kg |
| Vibration Level | 1 m/s² |
| Vibration System | No Anti-Vibration System |
Product Contents
HSA 26, hedge trimming blade (20cm), grass trimming blade (2-12cm), AS 2 battery (28Wh), AL 1 charger and carry case.