STIHL HL-KM Kombi 60cm Garden Multi-Tool Hedge Trimmer Attachment (416VP)
Lightweight and well balanced, high performance hedge trimming attachment with 60cm blade set, suitable for trimming large, tall hedges. Features durable magnesium gearbox, and high quality, double-edge blades for efficient cutting and a clean finish. Blade set angle can be adjusted 145° for greater comfort and accuracy when trimming tops and sides of hedges. Can be used with all STIHL KombiEngines (including the KMA 80 R and KMA 120 R), and 1m extension shaft. Easy to remove from the KombiEngine (sold separately) and replace with a wide range of other Kombi tools.
- 60cm Blade
- 34mm Cutting Capacity
- 145° Adjustable
- 2 Year Manufacturer’s Warranty Domestic Use, 1 Year Manufacturer’s Guarantee Professional Use (Proof of purchase required, T&Cs apply)
View all: STIHL Hedge Trimmers
Lightweight and well balanced, high performance hedge trimming attachment with 60cm blade set, suitable for trimming large, tall hedges. Features durable magnesium gearbox, and high quality, double-edge blades for efficient cutting and a clean finish. Blade set angle can be adjusted 145° for greater comfort and accuracy when trimming tops and sides of hedges. Can be used with all STIHL KombiEngines (including the KMA 80 R and KMA 120 R), and 1m extension shaft. Easy to remove from the KombiEngine (sold separately) and replace with a wide range of other Kombi tools.
- 60cm Blade
- 34mm Cutting Capacity
- 145° Adjustable
- 2 Year Manufacturer’s Warranty Domestic Use, 1 Year Manufacturer’s Guarantee Professional Use (Proof of purchase required, T&Cs apply)
View all: STIHL Hedge Trimmers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustability | 145° Adjustable |
| Brand | STIHL |
| Compatibility | KMA 80 R, KMA 120 R and all STIHL KombiEngines |
| Cutting Blade Size | 60 cm |
| Cutting Capacity | 34 mm |
| Garden Multi-Tool Attachment | Hedge Trimmer |
| Garden Multi-Tool Product Type | Attachment For |
| Garden Power Reach | Long Reach |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Manufacturer’s Warranty Domestic Use, 1 Year Manufacturer’s Guarantee Professional Use (Proof of purchase required, T&Cs apply) |
| Model No | HL-KM Kombi |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Length | 158 cm |
| Product Type | Kombi Hedge Trimmer Attachment |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Vibration Level | 3.0 to 7.9 (vibration depends on KombiEngine) m/s² |