STIHL BGA 50 36V 1 x 144Ah Li-Ion AK System Cordless Leaf Blower (560CP)
Lightweight, compact and well-balanced leaf blower ideal for clearing leaves and debris in gardens. Simple to use, and fitted with a variable trigger to control the blowing force, pulling the trigger in slightly to clear dry leaves, or fully for an extra boost when clearing wet leaves. Includes hanging eyelet allowing the blower to be hung on walls, and blower tube which can be removed for easy storage. Can be used either right or left-handed. Runs quietly enough to use without ear defenders. Working time of up to 20 minutes with the AK 20 battery. Supplied with AK 20 battery and AL 101 charger.
- 1 x 144Ah Li-Ion Battery
- 180min Charge Time
- Airflow Volume: 770m³/hr
- Airflow Speed: 123mph
- Sound Level: 78dBA
- Vibration Level: 0.6m/s²
- Without Harness
- 1 Year Guarantee
View all: STIHL Blowers & Garden Vacs
Lightweight, compact and well-balanced leaf blower ideal for clearing leaves and debris in gardens. Simple to use, and fitted with a variable trigger to control the blowing force, pulling the trigger in slightly to clear dry leaves, or fully for an extra boost when clearing wet leaves. Includes hanging eyelet allowing the blower to be hung on walls, and blower tube which can be removed for easy storage. Can be used either right or left-handed. Runs quietly enough to use without ear defenders. Working time of up to 20 minutes with the AK 20 battery. Supplied with AK 20 battery and AL 101 charger.
- 1 x 144Ah Li-Ion Battery
- 180min Charge Time
- Airflow Volume: 770m³/hr
- Airflow Speed: 123mph
- Sound Level: 78dBA
- Vibration Level: 0.6m/s²
- Without Harness
- 1 Year Guarantee
View all: STIHL Blowers & Garden Vacs
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Airflow Speed | 123 mph |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Power | 144 Ah |
| Battery Technology | AK System |
| Brand | STIHL |
| Brushless | Brushed |
| Charge Time | 180 min |
| Corded or Cordless | Cordless |
| Fuel Type Garden Power | Cordless |
| Low Battery Indicator | Low Battery Indicator |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | BGA 50 |
| No. of Batteries Per Pack | 1 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 36 V |
| Product Type | Leaf Blower |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Sound Pressure Level | 78 dBA |
| Tool Weight with Battery | 3.4 kg |
| Vibration Level | 0.6 m/s² |
| Vibration System | No Anti-Vibration System |
Product Contents
BGA 50 leaf blower, 1 x AK 20 battery (36V) and AL 101 charger.
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode