STIHL BGA 30 10.8V Li-Ion AS System Cordless Leaf Blower - Bare (310CP)
Lightweight, compact leaf blower ideal for home or van cleaning and clearing jobs. Simple to use, and fitted with a variable trigger to control the blowing force, pulling the trigger in slightly to clear dry leaves, or fully for an extra boost when clearing wet leaves. Blower tube can be changed depending on the task; using the shorter tube for clearing leaves or debris off garden furniture, and the long tube for clearing on the ground. Can be used either right or left-handed. Runs quietly enough to use without ear defenders. Working time of 8-25 minutes with the AS 2 battery (sold separately).
- Airflow Volume: 430m³/hr
- Airflow Speed: 98mph
- Sound Level: 75dBA
- Vibration Level: 0.5m/s²
- Without Harness
- 2 Year Manufacturer’s Warranty Domestic Use (Proof of purchase required, T&Cs apply)
- Does Not Include Battery or Charger
View all: STIHL Blowers & Garden Vacs
Lightweight, compact leaf blower ideal for home or van cleaning and clearing jobs. Simple to use, and fitted with a variable trigger to control the blowing force, pulling the trigger in slightly to clear dry leaves, or fully for an extra boost when clearing wet leaves. Blower tube can be changed depending on the task; using the shorter tube for clearing leaves or debris off garden furniture, and the long tube for clearing on the ground. Can be used either right or left-handed. Runs quietly enough to use without ear defenders. Working time of 8-25 minutes with the AS 2 battery (sold separately).
- Airflow Volume: 430m³/hr
- Airflow Speed: 98mph
- Sound Level: 75dBA
- Vibration Level: 0.5m/s²
- Without Harness
- 2 Year Manufacturer’s Warranty Domestic Use (Proof of purchase required, T&Cs apply)
- Does Not Include Battery or Charger
View all: STIHL Blowers & Garden Vacs
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Airflow Speed | 98 mph |
| Bare Unit Product Type | Blower |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Technology | AS System |
| Brand | STIHL |
| Brushless | Brushed |
| Condition | Brand New |
| Condition Description | Unused & in original factory/manufacturer condition. |
| Corded or Cordless | Cordless |
| Fuel Type Garden Power | Cordless |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | Sharing a battery between tools can make better use of resources. |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Manufacturer’s Warranty Domestic Use (Proof of purchase required, T&Cs apply) |
| Model Name | BGA 30 |
| No. of Batteries Per Pack | None |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 10.8 V |
| Product Type | Leaf Blower |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Sound Pressure Level | 75 dBA |
| Tool Weight without Battery | 1.5 kg |
| Vibration Level | 0.5 m/s² |
| Vibration System | No Anti-Vibration System |
Product Contents
BGA 30 leaf blower.