Stiga BL 500e Kit 48V 1 x 2.0Ah Li-Ion E-Power Brushless Cordless Blower (882PW)
Compact and lightweight battery-powered leaf blower with powerful 500W brushless motor and 2.0Ah battery. Features efficient direct axial airflow, and electronic keypad for easy switching between the 3 speed settings. Delivers airflow speed of 55m/s for easy removal of leaves on patio and garden areas. Designed for comfortable handling and manoeuvrability with ergonomic shape, battery positioned for optimal balance, and soft-grip handle. Quick-release button detaches the tube for space-saving storage. Battery run time 130mins at normal speed, 30mins at medium speed, and 20mins at full speed.
- 1 x 2.0Ah Li-Ion Battery
- 90min Charge Time
- Airflow Volume: 676.8m³/hr
- Airflow Speed: 198kmph
- Sound Level: 81dBA
- Vibration Level: 2.27m/s²
- Without Harness
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
View all: Stiga Blowers & Garden Vacs
Sorry, this item is currently out of stock
Compact and lightweight battery-powered leaf blower with powerful 500W brushless motor and 2.0Ah battery. Features efficient direct axial airflow, and electronic keypad for easy switching between the 3 speed settings. Delivers airflow speed of 55m/s for easy removal of leaves on patio and garden areas. Designed for comfortable handling and manoeuvrability with ergonomic shape, battery positioned for optimal balance, and soft-grip handle. Quick-release button detaches the tube for space-saving storage. Battery run time 130mins at normal speed, 30mins at medium speed, and 20mins at full speed.
- 1 x 2.0Ah Li-Ion Battery
- 90min Charge Time
- Airflow Volume: 676.8m³/hr
- Airflow Speed: 198kmph
- Sound Level: 81dBA
- Vibration Level: 2.27m/s²
- Without Harness
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
View all: Stiga Blowers & Garden Vacs
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Airflow Speed | 198 kmph |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Power | 2.0 Ah |
| Battery Technology | E-Power |
| Brand | Stiga |
| Brushless | Brushless |
| Charge Time | 90 min |
| Corded or Cordless | Cordless |
| Fuel Type Garden Power | Cordless |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | A brushless electronic motor runs more efficiently than brushed types. This can help reduce the tool's energy consumption and improve durability. |
| Low Battery Indicator | Low Battery Indicator |
| Manufacturer Guarantee | 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Model Name | BL 500e Kit |
| No. of Batteries Per Pack | 1 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 48 V |
| Product Type | Blower |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Sound Pressure Level | 81 dBA |
| Tool Weight with Battery | 3.64 kg |
| Vibration Level | 2.27 m/s² |
| Vibration System | No Anti-Vibration System |
Product Contents
Blower, 2.0Ah battery and charger.
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode