Stanley Torpedo Level 9" (230mm) (39727)
Stanley magnetic, shock-resistant torpedo level (9"/230mm) suitable for hands-free levelling in metal or piping construction. Spirit level featuring a durable aluminum design with a V-shaped groove to check cylindrical surfaces such as pipes. Includes rubber end caps for drop protection, high-visibility reversible vials (horizontal, vertical, and 45°) and luminous flasks for improved readability in dark environments. Integrated magnetic base allows for hands-free use. Includes protected central vial for added shock resistance.
- Extruded Aluminium Body
- Magnetic Base
- 1 x 45°, 1 x 90° & 1 x 180° Vials
- 1 Year Guarantee
View all: Stanley Spirit Levels
Stanley magnetic, shock-resistant torpedo level (9"/230mm) suitable for hands-free levelling in metal or piping construction. Spirit level featuring a durable aluminum design with a V-shaped groove to check cylindrical surfaces such as pipes. Includes rubber end caps for drop protection, high-visibility reversible vials (horizontal, vertical, and 45°) and luminous flasks for improved readability in dark environments. Integrated magnetic base allows for hands-free use. Includes protected central vial for added shock resistance.
- Extruded Aluminium Body
- Magnetic Base
- 1 x 45°, 1 x 90° & 1 x 180° Vials
- 1 Year Guarantee
View all: Stanley Spirit Levels
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Stanley |
| Label Info 5: Hazardous Chemical Content | N |
| Length (Imperial) | 9 " |
| Length (Metric) | 230 mm |
| Level Product Type | Torpedo |
| Magnetic Base (Yes/No) | Yes |
| Manual or Powered | Manual |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Measuring Accuracy | 0.5 mm/m |
| Model No | 0-43-511 |
| No. of Vials | Three |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Single |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Torpedo Level |
| Smart Compatibility | Not Smart |