Stanley T-Square 22 1/4" x 48" (565mm x1220mm) (5826K)
Claim a free STANLEY FATMAX Backpack when you spend £75 on STANLEY hand tools or storage products. Purchase between 02.03.2026 and 24.05.2026 to qualify. Open to UK residents aged 18+. One claim per person, per receipt. Proof of purchase required. Claim by 07.06.2026. Full T&Cs: http://www.stanleytools.co.uk/. Manufacturer promotion.
Features easy to read black markings on both sides. Measures across a full 48" board giving a perfect line. Notched head ideal for cutting a 4' board with just 1 sweep for a clean edge. Extremely durable blade allows flex but will spring back to retain a straight edge. Metric graduations in mm.
- Steel Construction
- Metric Scales
- Durable Blade
View all: Stanley Squares
Features easy to read black markings on both sides. Measures across a full 48" board giving a perfect line. Notched head ideal for cutting a 4' board with just 1 sweep for a clean edge. Extremely durable blade allows flex but will spring back to retain a straight edge. Metric graduations in mm.
- Steel Construction
- Metric Scales
- Durable Blade
View all: Stanley Squares
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Length (Imperial) | 48 " |
| Blade Length (Metric) | 1220 mm |
| Blade Material | Steel |
| Blade Width | 150 mm |
| Brand | Stanley |
| Construction Material (Hand Tools) | Steel |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Measuring Product Type | T-Square |
| Measuring Scales | Metric Scales |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | T-Square |
| Tongue Length (Imperial) | 22 1/4 " |
| Tongue Length (Metric) | 565 mm |