Stanley Surform Block Plane 1 5/8" x 6" (33484)
Claim a free STANLEY FATMAX Backpack when you spend £75 on STANLEY hand tools or storage products. Purchase between 02.03.2026 and 24.05.2026 to qualify. Open to UK residents aged 18+. One claim per person, per receipt. Proof of purchase required. Claim by 07.06.2026. Full T&Cs: http://www.stanleytools.co.uk/. Manufacturer promotion.
Fitted with replaceable fine-cut blade.
- Steel Body
- Fine Carbon Steel Blade
- Thumb Screw for Quick-Release
View all: Stanley Surforms
Fitted with replaceable fine-cut blade.
- Steel Body
- Fine Carbon Steel Blade
- Thumb Screw for Quick-Release
View all: Stanley Surforms
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Length (Imperial) | 6 " |
| Blade Length (Metric) | 155 mm |
| Blade Material | Carbon Steel |
| Blade Width (Imperial) | 1 5/8 " |
| Blade Width (Metric) | 42 mm |
| Brand | Stanley |
| Construction Material (Hand Tools) | Steel |
| Manual or Powered | Manual |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Surform |