Stanley Surform blade 1 5/8" x 5 1/2" (21866)
We operate a Challenge 25 policy in all our stores and may be asked for proof of age upon collection. You must be 18 years old or over to buy this product. Claim a free STANLEY FATMAX Backpack when you spend £75 on STANLEY hand tools or storage products. Purchase between 02.03.2026 and 24.05.2026 to qualify. Open to UK residents aged 18+. One claim per person, per receipt. Proof of purchase required. Claim by 07.06.2026. Full T&Cs: http://www.stanleytools.co.uk/. Manufacturer promotion.
5½" (140mm) replacement blade, for use with Surform Block Plane (available separately). For finer, detailed working.
- Fine Carbon Steel Blade
- Replacement Blade
- Fine-Cut
View all: Stanley Surforms
5½" (140mm) replacement blade, for use with Surform Block Plane (available separately). For finer, detailed working.
- Fine Carbon Steel Blade
- Replacement Blade
- Fine-Cut
View all: Stanley Surforms
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Length (Imperial) | 5 1/2 " |
| Blade Length (Metric) | 140 mm |
| Blade Material | Carbon Steel |
| Blade Width (Imperial) | 1 5/8 " |
| Blade Width (Metric) | 42 mm |
| Brand | Stanley |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Surform blade |