Stanley Outdoor LED Slimline Floodlight Black 20W 2200lm (829VJ)
Slimline 20W floodlight with adjustable bracket and 180° beam angle. Ideal for illuminating larger areas in both domestic and commercial settings. Black.
- IP65: For Outdoor Use
- Cool White
- 2200lm
- Aluminium Body
- Tempered Glass Diffuser
- Up to 25,000 Hours Life
- Adjustable
View all: Stanley Floodlights
Slimline 20W floodlight with adjustable bracket and 180° beam angle. Ideal for illuminating larger areas in both domestic and commercial settings. Black.
- IP65: For Outdoor Use
- Cool White
- 2200lm
- Aluminium Body
- Tempered Glass Diffuser
- Up to 25,000 Hours Life
- Adjustable
View all: Stanley Floodlights
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable | Adjustable |
| Body Material | Aluminium Body |
| Brand | Stanley |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Colour | Black |
| Colour Rendering Index | 80 |
| Colour Temperature Description | Cool White |
| Colour Temperature Value | 6500 K |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic & Commercial Use |
| Energy Rating | None |
| Fitting Installation | Wall-Mounted |
| Fixings Supplied | Fixings & Fittings Supplied |
| IP Rating | IP65 |
| Indoor/Outdoor Usage | Outdoor |
| Lens/Diffuser Material | Tempered Glass Diffuser |
| Life Length | 25,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | Integrated LED |
| Lm | 2200 lm |
| Lm Band | 1501-3000 |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Model No | SXLS38687E |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Black |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Consumption | 20 W |
| Power Consumption (Band) | 14 - 75.9W |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 240 V |
| Product Depth | 30 mm |
| Product Height | 120 mm |
| Product Type | Slimline Floodlight |
| Product Width | 120 mm |
| Sensor Type | Without Sensor |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Transformer | Transformer Not Required |
| kWh Per 1000hr Life | 20 kWh/1000h |
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode