Stanley FatMax Tool Box 26 1/4" (8380P)
Claim a free STANLEY FATMAX Backpack when you spend £75 on STANLEY hand tools or storage products. Purchase between 02.03.2026 and 24.05.2026 to qualify. Open to UK residents aged 18+. One claim per person, per receipt. Proof of purchase required. Claim by 07.06.2026. Full T&Cs: http://www.stanleytools.co.uk/. Manufacturer promotion.
Premium metal finish for longevity and durability. Large metal latches and padlock loop for durability and security. Removable tote tray for easy access and transportation of small parts. TPR-coated ergonomic handle for comfortable grip.
- Steel & Plastic Construction
- Hinged Lid With Metal Clamps
- 1 x Extra Large & 1 x Tray Compartment(s)
- Non-Stacking
- Water-Resistant
- Carrying Handle
- Premium Metal Finish
- Large Metal Latches & Padlock Loop
- TPR-Coated Ergononic Handle
View all: FatMax Metal Toolboxes
Premium metal finish for longevity and durability. Large metal latches and padlock loop for durability and security. Removable tote tray for easy access and transportation of small parts. TPR-coated ergonomic handle for comfortable grip.
- Steel & Plastic Construction
- Hinged Lid With Metal Clamps
- 1 x Extra Large & 1 x Tray Compartment(s)
- Non-Stacking
- Water-Resistant
- Carrying Handle
- Premium Metal Finish
- Large Metal Latches & Padlock Loop
- TPR-Coated Ergononic Handle
View all: FatMax Metal Toolboxes
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | FatMax |
| Colour | Grey/Black |
| Condition | Brand New |
| Condition Description | Unused & in original factory/manufacturer condition. |
| Construction Material (Access) | Steel & Plastic |
| Height (Imperial) | 8 1/2 " |
| Height (Metric) | 220 mm |
| Length (Imperial) | 26 1/4 " |
| Length (Metric) | 660 mm |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max Load Capacity | 40 kg |
| Model No | FMST1-75771 |
| No. of Compartments | 1 Compartment |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Tool Box |
| Resistant Type | Water-Resistant |
| Tool Storage Type | Toolboxes |
| Width (Imperial) | 11 3/4 " |
| Width (Metric) | 300 mm |