Stanley FatMax Backpack with Wheels 23Ltr (8649K)
Conveniently combines on wheels and on back carriage depending on requirements, for easy and convenient tool transportation. Extendible handle allows easy carrying of the backpack and thanks to the rigid-form design, the backpack can stand upright in an open position, enabling easy access to all tools. Features a removable divider with multiple pockets for a wide variety of tools, and storage options for a power tool or laptop thanks to a strong separate compartment. The backpack opens from both sides making it more convenient to access tools with less manoeuvring. Perfect for commuting, working at heights or where travelling with tools is required.
- Polyester Construction
- Plastic Base
- Dual Zipped Opening
- 1 x Laptop & 36 x Loop Pocket(s)
- Shoulder Straps, Extendable Handle & Wheels
- Dual-Zipper with Oversized Grips
View all: FatMax Tool Backpacks
Conveniently combines on wheels and on back carriage depending on requirements, for easy and convenient tool transportation. Extendible handle allows easy carrying of the backpack and thanks to the rigid-form design, the backpack can stand upright in an open position, enabling easy access to all tools. Features a removable divider with multiple pockets for a wide variety of tools, and storage options for a power tool or laptop thanks to a strong separate compartment. The backpack opens from both sides making it more convenient to access tools with less manoeuvring. Perfect for commuting, working at heights or where travelling with tools is required.
- Polyester Construction
- Plastic Base
- Dual Zipped Opening
- 1 x Laptop & 36 x Loop Pocket(s)
- Shoulder Straps, Extendable Handle & Wheels
- Dual-Zipper with Oversized Grips
View all: FatMax Tool Backpacks
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | FatMax |
| Capacity | 23 Ltr |
| Colour | Black/Yellow |
| Condition | Brand New |
| Condition Description | Unused & in original factory/manufacturer condition. |
| Construction Material (Access) | Polyester |
| Depth (Metric) | 230 mm |
| Height (Imperial) | 21 1/4 " |
| Height (Metric) | 540 mm |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max Load Capacity | 20 kg |
| Model No | 1-79-215 |
| No. of Pockets | 23 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pockets Breakdown | 1 x Laptop & 36 x Loop Pocket(s) |
| Product Type | Backpack with Wheels |
| Resistant Type | Waterproof |
| Tool Storage Type | Tool Bags |
| Total Product Weight | 3.18 kg |
| Width (Imperial) | 14 1/4 " |
| Width (Metric) | 360 mm |