Stanley Classic Level 80" (200cm) (228AC)
Stanley Classic 200cm box level built for levelling across wide spans in structural, framing, and installation tasks. The extra-long, durable extruded aluminium box beam ensures strength and rigidity, whilst the block magnified centre and large tubular side vials provide fast, accurate readings. Also features ergonomic shape and soft, shock-absorbing end caps. Non-magnetic base for clean, reliable contact. Accuracy is rated at 0.5mm/m.
- Extruded Aluminium Body
- Non-Magnetic Base
- 1 x 90° & 1 x 180° Vials
- Extra-Long 200cm Ideal For Long-Span Levelling
- Block Magnified Centre Vial
- Shock-Absorbing End Caps Protect During Transport
- 90° Side Vial
- Ergonomic Box Design
- High 0.5mm/m Accuracy
- 1 Year Guarantee
View all: Stanley Spirit Levels
Stanley Classic 200cm box level built for levelling across wide spans in structural, framing, and installation tasks. The extra-long, durable extruded aluminium box beam ensures strength and rigidity, whilst the block magnified centre and large tubular side vials provide fast, accurate readings. Also features ergonomic shape and soft, shock-absorbing end caps. Non-magnetic base for clean, reliable contact. Accuracy is rated at 0.5mm/m.
- Extruded Aluminium Body
- Non-Magnetic Base
- 1 x 90° & 1 x 180° Vials
- Extra-Long 200cm Ideal For Long-Span Levelling
- Block Magnified Centre Vial
- Shock-Absorbing End Caps Protect During Transport
- 90° Side Vial
- Ergonomic Box Design
- High 0.5mm/m Accuracy
- 1 Year Guarantee
View all: Stanley Spirit Levels
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Stanley |
| Length (Imperial) | 80 " |
| Length (Metric) | 200 cm |
| Level Product Type | Box Beam |
| Magnetic Base (Yes/No) | No |
| Manual or Powered | Manual |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Measuring Accuracy | 0.5 mm/m |
| Model Name | Classic |
| Model No | STHT1-43109 |
| No. of Vials | Two |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Single |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Level |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| z1 - UK Manufacturer Name | Stanley Black & Decker |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 270 Bath Road, Slough, Berkshire, SL1 4DX |
| z4 - EU Manufacturer Name | Stanley Black & Decker |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Black & Decker Strasse, Idstein, 65509, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | Support.DEWALT.com, https://www.irwintools.com/submit-request; https://support.blackanddecker.com, support.STANLEYTOOLS.com |