Stanley Classic Level 72" (180cm) (102AC)
Stanley Classic 180cm box level designed for large-surface levelling across structural and fit-out work, with easy handling. The robust, extruded aluminium body features soft end caps for durability and an ergonomic shape, whilst the block magnified centre and large, tubular dual side vials provide accurate, multi-angle readings. Non-magnetic base for clean, reliable contact. Accuracy is rated at 0.5mm/m. Ideal for both professionals and DIY enthusiasts.
- Extruded Aluminium Body
- Non-Magnetic Base
- 2 x 90° & 1 x 180° Vials
- 180cm Length For Large Surfaces
- Block Magnified Centre Vial
- Shock-Absorbing End Caps Protect During Transport
- 90° Side Vials Support Vertical Levelling Tasks
- Ergonomic Box Design
- High 0.5mm/m Accuracy
- 1 Year Guarantee
View all: Stanley Spirit Levels
Stanley Classic 180cm box level designed for large-surface levelling across structural and fit-out work, with easy handling. The robust, extruded aluminium body features soft end caps for durability and an ergonomic shape, whilst the block magnified centre and large, tubular dual side vials provide accurate, multi-angle readings. Non-magnetic base for clean, reliable contact. Accuracy is rated at 0.5mm/m. Ideal for both professionals and DIY enthusiasts.
- Extruded Aluminium Body
- Non-Magnetic Base
- 2 x 90° & 1 x 180° Vials
- 180cm Length For Large Surfaces
- Block Magnified Centre Vial
- Shock-Absorbing End Caps Protect During Transport
- 90° Side Vials Support Vertical Levelling Tasks
- Ergonomic Box Design
- High 0.5mm/m Accuracy
- 1 Year Guarantee
View all: Stanley Spirit Levels
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Stanley |
| Length (Imperial) | 72 " |
| Length (Metric) | 180 cm |
| Level Product Type | Box Beam |
| Magnetic Base (Yes/No) | No |
| Manual or Powered | Manual |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Measuring Accuracy | 0.5 mm/m |
| Model Name | Classic |
| Model No | STHT1-43108 |
| No. of Vials | Three |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Single |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Level |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| z1 - UK Manufacturer Name | Stanley Black & Decker |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 270 Bath Road, Slough, Berkshire, SL1 4DX |
| z4 - EU Manufacturer Name | Stanley Black & Decker |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Black & Decker Strasse, Idstein, 65509, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | Support.DEWALT.com, https://www.irwintools.com/submit-request; https://support.blackanddecker.com, support.STANLEYTOOLS.com |