Spear & Jackson Razorsharp Advance Bypass Wishbone Hedge Shears 22" (570mm) (59788)
The Spear and Jackson Razorsharp Advance bypass wishbone hedge shears are robust manual garden tools designed for efficient hedge trimming and garden maintenance. Featuring durable chrome-plated C50 carbon steel blades, these shears offer rust and scratch resistance, with notched sections to cut thicker stems cleanly. Ideal for professional landscapers and gardeners, the ergonomic wishbone-shaped handles provide a comfortable soft-grip, reducing user fatigue during extended use. Integrated shock absorbers enhance comfort, while adjustable tensioning allows for precise cutting control. These 570mm hedge shears ensure reliable performance for various landscaping tasks.
- Chrome-Plated Steel Blade
- Polypropylene Curved Shaft
- Ergonomic Wishbone-Shaped Handles
- Without Locking Mechanism
- Adjustable Tensioning
- Shock-Absorbent
- Notched Blades Cut Thicker Stems
- Bypass Cutting Action For Clean Finish
- Lightweight
View all: Spear and Jackson Hedge Shears
The Spear and Jackson Razorsharp Advance bypass wishbone hedge shears are robust manual garden tools designed for efficient hedge trimming and garden maintenance. Featuring durable chrome-plated C50 carbon steel blades, these shears offer rust and scratch resistance, with notched sections to cut thicker stems cleanly. Ideal for professional landscapers and gardeners, the ergonomic wishbone-shaped handles provide a comfortable soft-grip, reducing user fatigue during extended use. Integrated shock absorbers enhance comfort, while adjustable tensioning allows for precise cutting control. These 570mm hedge shears ensure reliable performance for various landscaping tasks.
- Chrome-Plated Steel Blade
- Polypropylene Curved Shaft
- Ergonomic Wishbone-Shaped Handles
- Without Locking Mechanism
- Adjustable Tensioning
- Shock-Absorbent
- Notched Blades Cut Thicker Stems
- Bypass Cutting Action For Clean Finish
- Lightweight
View all: Spear and Jackson Hedge Shears
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Coating | Chrome-Plated |
| Blade Material | Steel |
| Brand | Spear and Jackson |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This product has been designed for longevity. Keeping products in use for longer helps to reduce the demand for new products and creation of waste. |
| Handle Type | Ergonomic Wishbone-Shaped Handles |
| Length (Imperial) | 22 " |
| Length (Metric) | 570 mm |
| Manual or Powered | Manual |
| Manufacturer Guarantee | 10 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Model Name | Razorsharp Advance |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Wishbone Hedge Shears |
| Resistant Type | Rust & Scratch Resistant |
| Total Product Weight | 1.05 kg |
| z1 - UK Manufacturer Name | Spear & Jackson UK |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Atlas Way, Atlas North, Sheffield, S4 7QQ |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | sales@spear-and-jackson.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Spear & Jackson France |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Le Coin - Zone Industrielle, 42402 Saint Chamond, Cedex, CS 40082, France |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | france@spear-and-jackson.com |