Spax TX Countersunk Self Drilling Stainless Steel Facade Screws 5mm x 60mm 100 Pack (3934F)
Spax TX countersunk self-drilling stainless steel facade screws provide secure and efficient outdoor timber fixing. These durable A2 stainless steel screws are ideal for professional installers working on external cladding, decking, and fencing projects. The self-drilling tip and cut point ensure accurate fixing and significantly reduce timber splitting, even close to edges. A countersunk head provides a flush finish with board and batten cladding. Corrosion-resistant properties make them suitable for all outdoor applications, offering long-lasting performance without the need for pre-drilling in softwoods. A single thread with ground serrations allows for fast and accurate driving.
- Countersinks Perfectly with any Board & Batten Cladding
- Single Thread with Ground Serrations for Fast & Accurate Driving
- A2 Stainless Steel Construction
- Stainless Steel Coated
- Partially Threaded
- No Splitting, Even Close to the Edge
- Ideal for Visible & Non Visible Fixing
- Screw Point Takes Immediate Hold
View all: Spax Timber Screws
Spax TX countersunk self-drilling stainless steel facade screws provide secure and efficient outdoor timber fixing. These durable A2 stainless steel screws are ideal for professional installers working on external cladding, decking, and fencing projects. The self-drilling tip and cut point ensure accurate fixing and significantly reduce timber splitting, even close to edges. A countersunk head provides a flush finish with board and batten cladding. Corrosion-resistant properties make them suitable for all outdoor applications, offering long-lasting performance without the need for pre-drilling in softwoods. A single thread with ground serrations allows for fast and accurate driving.
- Countersinks Perfectly with any Board & Batten Cladding
- Single Thread with Ground Serrations for Fast & Accurate Driving
- A2 Stainless Steel Construction
- Stainless Steel Coated
- Partially Threaded
- No Splitting, Even Close to the Edge
- Ideal for Visible & Non Visible Fixing
- Screw Point Takes Immediate Hold
View all: Spax Timber Screws
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Spax |
| Collated/Uncollated | Uncollated |
| Construction Material (Screws) | A2 Stainless Steel |
| Head Type | Countersunk |
| Head Type Description | Countersinks Perfectly with any Board & Batten Cladding |
| Indoor/Outdoor Usage | Outdoor |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 100 |
| Product Type | Stainless Steel Facade Screws |
| Resistant Type | Corrosion-Resistant |
| Screw Coating | Stainless Steel Coated |
| Screw Diameter | 5mm |
| Screw Diameter (mm) | 5 mm |
| Screw Finish | Stainless Steel |
| Screw Length | 60mm |
| Screw Length (mm) | 60 mm |
| Screw Pilot Hole Requirements | No Pre-Drilling Required for Softwoods |
| Screwdriver Type | TX |
| Standard | ETA-12/0114. |
| Thread Length | Partially Threaded |
| z1 - UK Manufacturer Name | SPAX UK |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 9 Laches Cl, Four Ashes, Wolverhampton, WV10 7DZ |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | spax.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | ALTENLOH, BRINCK & CO |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Kölner Straße 71–77, Ennepetal, 58256, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | spax.com |