Spacepro Classic 4-Door Sliding Wardrobe Door Kit Cashmere Frame Cashmere Panel 2978mm x 2260mm (468GK)
Spacepro Classic 4-door sliding wardrobe door kit offers a contemporary and space-saving storage solution for bedrooms and dressing rooms. Featuring a durable steel framework and elegant cashmere frame and panels, this 2978mm x 2260mm wardrobe door kit is designed for easy installation in just a few hours. It can be fitted wall-to-wall or from a wall to an end panel, providing flexible storage. This non-mirrored, single-sided system is ideal for creating organised and stylish interiors, and can be combined with an interior storage system kit for enhanced functionality. Not intended for walk through applications.
- Steel Framework Construction
- Easy to Install
- 10 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Manufactured in the UK
View all: Spacepro Sliding Wardrobe Doors
Sorry, this item is currently out of stock
Spacepro Classic 4-door sliding wardrobe door kit offers a contemporary and space-saving storage solution for bedrooms and dressing rooms. Featuring a durable steel framework and elegant cashmere frame and panels, this 2978mm x 2260mm wardrobe door kit is designed for easy installation in just a few hours. It can be fitted wall-to-wall or from a wall to an end panel, providing flexible storage. This non-mirrored, single-sided system is ideal for creating organised and stylish interiors, and can be combined with an interior storage system kit for enhanced functionality. Not intended for walk through applications.
- Steel Framework Construction
- Easy to Install
- 10 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Manufactured in the UK
View all: Spacepro Sliding Wardrobe Doors
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Spacepro |
| Construction Material (Building) | Steel Framework |
| Easy Assembly | Easy to Install |
| Frame Colour | Cashmere |
| Manufacturer Guarantee | 10 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Mirrored | Non-Mirrored |
| Model Name | Classic |
| No. Of Doors | 4 |
| Pack Size | 4 |
| Panel Colour | Cashmere |
| Panel Height | 2220 mm |
| Panel Width | 762 mm |
| Pieces in Pack/Case | 4 |
| Product Type | Sliding Wardrobe Door Kit |
| Trackset Length | 3606 mm |
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode