Spa Bryn Adjustable Pendant Light Fitting Chrome (114VJ)
Glass and stainless steel light fitting. Can be fitted as a pendant on a cable suspension with adjustable drop, or as a semi-flush fitting. Ideal for illuminating a larger bathroom. Chrome.
- IP44: For Bathroom Zone 2
- Modern Design
- Adjustable Drop
- Stainless Steel Body
- Max. Wattage: 10W
View all: Spa Pendant Lights
Glass and stainless steel light fitting. Can be fitted as a pendant on a cable suspension with adjustable drop, or as a semi-flush fitting. Ideal for illuminating a larger bathroom. Chrome.
- IP44: For Bathroom Zone 2
- Modern Design
- Adjustable Drop
- Stainless Steel Body
- Max. Wattage: 10W
View all: Spa Pendant Lights
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Bathroom Use | Bathroom |
| Body Material | Stainless Steel Body |
| Brand | Spa |
| Bulbs Supplied/Required | Required |
| Colour | Chrome |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic & Commercial Use |
| Energy Rating | None |
| Fixings Supplied | Fixings & Fittings Supplied |
| IP Rating | IP44 |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Installation Zones | Zone 2 |
| Light Bulb Technology | Supplied Without Bulb |
| Light Bulb(s) Required | 1 x E27 Light Bulb Required |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Overall Drop | 1000 mm |
| Max. Wattage | 10 W |
| Min. Overall Drop | 290 mm |
| Model Name | Bryn |
| Model No | SPA-41223-CHR |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Chrome |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Type | Mains-Powered |
| Product Type | Adjustable Pendant Light Fitting |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Supplied/Required No. Bulbs | 1 |
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode