Smith & Locke Steel Hook on Plates 50mm x 50mm 2 Pack (916FE)
Reliable and versatile hook on plate. Ideal for decorative outdoor use with durable design for withstanding the weather. Easy installation and simple maintenance. Not suitable for lifting or hanging swings.
- Zinc-Plated Steel
- 8mm Opening
- For Outdoor Use
View all: Smith and Locke Storage Hooks
Reliable and versatile hook on plate. Ideal for decorative outdoor use with durable design for withstanding the weather. Easy installation and simple maintenance. Not suitable for lifting or hanging swings.
- Zinc-Plated Steel
- 8mm Opening
- For Outdoor Use
View all: Smith and Locke Storage Hooks
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Smith and Locke |
| Fixings Supplied | Fixings & Fittings Not Supplied |
| Hooks & Clips Product Type | Chain Plates |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max Load Capacity | 300 kg |
| Overall Depth | 65 mm |
| Pack Size | 2 |
| Pieces in Pack/Case | 2 |
| Plate Length | 50 mm |
| Plate Thickness | 5 mm |
| Plate Type | Hook |
| Plate Width | 50 mm |
| Product Type | Steel Hook on Plates |
| Shackle Internal Width | 20 mm |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, 1011 VM Amsterdam, 1011, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |