Smith & Locke Self-Colour Straight Heavy Duty Reversible Gate Hinges 160mm x 410mm x 60mm 2 Pack (895GT)
Galvanised finish for resistance to rust and corrosion. Steel construction for strength and durability. Suitable for exterior use.
- Galvanised Steel Construction
- Suitable for 38kg Gates
- Rust & Corrosion-Resistant
- Easy to Install
View all: Smith and Locke Gate Hinges
Galvanised finish for resistance to rust and corrosion. Steel construction for strength and durability. Suitable for exterior use.
- Galvanised Steel Construction
- Suitable for 38kg Gates
- Rust & Corrosion-Resistant
- Easy to Install
View all: Smith and Locke Gate Hinges
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Smith and Locke |
| Colour/Finish (Ironmongery) | Self-Colour |
| Construction Material (Ironmongery) | Galvanised Steel |
| Fixings Supplied | Fixings & Fittings Not Supplied |
| Hinge Height | 160 mm |
| Hinge Product Type | Gate |
| Hinge Width | 60 mm |
| Ironmongery Colour | Steel |
| Ironmongery Finish | Self-Colour |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max Load Capacity | 38 kg |
| Pack Size | 2 |
| Pieces in Pack/Case | 2 |
| Product Type | Heavy Duty Reversible Gate Hinges |
| Projection from Door | 30 mm |
| Resistant Type | Rust & Corrosion-Resistant |
| Shape | Straight |
| Strap Length | 410 mm |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, 1011 VM Amsterdam, 1011, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |