Smith & Locke Satin Stainless Steel Grade 13 Fire Rated Door Hinges 102mm x 76mm 15 Pack (979YX)
Stainless steel, fire rated hinges in a satin finish. Features ball bearings for smooth operation. Ideal for retrofit and maintenance projects in residential and commercial applications.
- Grade 13
- Fire Rated to 30, 60, 90, 120 & 240mins
- Stainless Steel Construction
- Test Cycles: 200,000
- 120kg Max. Door Weight
- For Internal Use
View all: Smith and Locke Door Hinges
Stainless steel, fire rated hinges in a satin finish. Features ball bearings for smooth operation. Ideal for retrofit and maintenance projects in residential and commercial applications.
- Grade 13
- Fire Rated to 30, 60, 90, 120 & 240mins
- Stainless Steel Construction
- Test Cycles: 200,000
- 120kg Max. Door Weight
- For Internal Use
View all: Smith and Locke Door Hinges
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Smith and Locke |
| Colour/Finish (Ironmongery) | Satin Stainless Steel |
| Construction Material (Ironmongery) | Stainless Steel |
| Fire Rated (Yes/No) | Fire Rated |
| Fire Rating | Fire Rated to 30, 60, 90, 120 & 240mins |
| Fixings Supplied | Fixings & Fittings Supplied |
| Hinge Feature Type | Ball Bearing |
| Hinge Grade | Grade 13 |
| Hinge Product Type | Butt |
| Intumescent Protection Supplied | Required (Sold Separately) |
| Ironmongery Colour | Silver |
| Ironmongery Finish | Satin |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max Door Weight | 120 kg |
| Pack Size | 15 |
| Pieces in Pack/Case | 15 |
| Product Length | 102 mm |
| Product Thickness | 3 mm |
| Product Type | Door Hinges |
| Product Width | 76 mm |
| Test Cycles | 200,000 |