Smith & Locke Matt Silver Straight Gate Hinges 130mm x 750mm x 55mm 2 Pack (330VE)
Heavy duty galvanised hook and band hinges, ideal for ongoing adjustment. Suitable for heavy weight, high use doors, gates, garages and stables in domestic and agricultural applications.
- Galvanised Steel Construction
- Suitable for 50kg Gates
- Corrosion-Resistant
- Fully Adjustable
- Heavy Duty
View all: Smith and Locke Gate Hinges
Heavy duty galvanised hook and band hinges, ideal for ongoing adjustment. Suitable for heavy weight, high use doors, gates, garages and stables in domestic and agricultural applications.
- Galvanised Steel Construction
- Suitable for 50kg Gates
- Corrosion-Resistant
- Fully Adjustable
- Heavy Duty
View all: Smith and Locke Gate Hinges
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Smith and Locke |
| Colour/Finish (Ironmongery) | Matt Silver |
| Construction Material (Ironmongery) | Galvanised Steel |
| Fixings Supplied | Fixings Not Supplied |
| Hinge Height | 130 mm |
| Hinge Product Type | Gate |
| Hinge Width | 55 mm |
| Ironmongery Colour | Silver |
| Ironmongery Finish | Matt |
| Manufacturer Guarantee | 10 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Max Load Capacity | 50 kg |
| Pack Size | 2 |
| Pieces in Pack/Case | 2 |
| Product Type | Gate Hinges |
| Projection from Door | 4 mm |
| Resistant Type | Corrosion-Resistant |
| Shape | Straight |
| Strap Length | 750 mm |