Smith & Locke Lulworth Fire Rated WC Lever on Backplate WC Door Handles Pair Polished Chrome (7708R)
Zamak construction for increased strength. Ideal for use with internal doors. Scroll WC handle. For use with 64mm bathroom lock.
- Contemporary Design
- Fire Rated to 30 & 60mins
- Zamac / Porcelain Construction
- Suitable Door Thickness: 30 - 45mm
- Suitable for Timber Doors
- Suitable with Bathroom Lock
- 1 Year Guarantee
- For Internal Use
- Corrosion-Resistant Finish
- Low Maintenance
View all: Smith and Locke Door Handles
Zamak construction for increased strength. Ideal for use with internal doors. Scroll WC handle. For use with 64mm bathroom lock.
- Contemporary Design
- Fire Rated to 30 & 60mins
- Zamac / Porcelain Construction
- Suitable Door Thickness: 30 - 45mm
- Suitable for Timber Doors
- Suitable with Bathroom Lock
- 1 Year Guarantee
- For Internal Use
- Corrosion-Resistant Finish
- Low Maintenance
View all: Smith and Locke Door Handles
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Smith and Locke |
| Colour/Finish (Ironmongery) | Polished Chrome |
| Construction Material (Ironmongery) | Zamac / Porcelain |
| Door Handle Type | WC |
| Door Handles Product Type | WC Latch Lever on Backplate |
| Door Handles Quantity | Pair |
| Fire Rated (Yes/No) | Fire Rated |
| Fire Rating | Fire Rated to 30 & 60mins |
| Fixing Centre | 121.6 mm |
| Fixings Supplied | Fixings & Fittings Supplied |
| Handle Length | 93 mm |
| Handle Type | Lever on Backplate |
| Internal/External Usage | Internal |
| Intumescent Protection Supplied | Required (Sold Separately) |
| Ironmongery Colour | Chrome |
| Ironmongery Design Type | Contemporary |
| Ironmongery Finish | Polished |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | Lulworth |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Plate Length | 170 mm |
| Plate Width | 43 mm |
| Product Type | Lever on Backplate WC Door Handles |
| Standard | EN 1906. |
| Suitable Door Thickness | 30 - 45 mm |
| Suitable Lock/Latch Type | Suitable with Bathroom Lock |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, 1011 VM Amsterdam, 1011, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
Product Contents
2 x handles, thumbturn, spindle and fixings.