Smith & Locke Electronic Combination Hotel Safe 26.5Ltr (337YN)
Combination safe with steel construction. Features master code function, keypad access, and key override. Solid bolts for added security and motorised door open and close. Easy to use. Suitable for hotels, Airbnbs and households.
- £1,000 Cash Insurance Rating (T&Cs Apply)
- £10,000 Valuables Insurance Rating (T&Cs Apply)
- Electronic Combination Opening
- 4-6 Digit Code Length
- 20mm Width Locking Bolts
- Anti-Tamper
- Floor-Mounted
- Key Override
- Motorised Lock to Open Door
View all: Smith and Locke Home Safes
Combination safe with steel construction. Features master code function, keypad access, and key override. Solid bolts for added security and motorised door open and close. Easy to use. Suitable for hotels, Airbnbs and households.
- £1,000 Cash Insurance Rating (T&Cs Apply)
- £10,000 Valuables Insurance Rating (T&Cs Apply)
- Electronic Combination Opening
- 4-6 Digit Code Length
- 20mm Width Locking Bolts
- Anti-Tamper
- Floor-Mounted
- Key Override
- Motorised Lock to Open Door
View all: Smith and Locke Home Safes
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Smith and Locke |
| Capacity | 26.5 Ltr |
| Cash Insurance Rating | £1,000 Cash Insurance Rating (T&Cs Apply) |
| Construction Material (Ironmongery) | Steel |
| Door Thickness | 4 mm |
| External Depth | 380 mm |
| External Height | 195 mm |
| External Width | 437 mm |
| Fire Rated (Yes/No) | Non Fire Rated |
| Fire Rating | Not Fire Rated |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| Installation Type | Floor-Mounted |
| Internal Depth | 320 mm |
| Internal Height | 192 mm |
| Internal Width | 434 mm |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Override Facility | Key Override |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Hotel Safe |
| Safe Insurance Requirements | Insurance ratings are designed as a guide only. Installation must be in accordance with the manufacturer’s instructions. Please consult your insurer to ensure full approval. |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Total Product Weight | 10 kg |
| Unlocking Mechanism | Electronic Combination |
| Valuable Insurance Rating | £10,000 Valuables Insurance Rating (T&Cs Apply) |
| Waterproof | Not Water-Resistant |