Smith & Locke Door Stop Wedge with Stainless Steel Handle Black (295TE)
Black plastic door wedge with stainless steel handle. Prevents door from blowing and slamming shut. Suitable for any room in residential and commercial applications.
- Plastic Construction
View all: Smith and Locke Door Stops
Black plastic door wedge with stainless steel handle. Prevents door from blowing and slamming shut. Suitable for any room in residential and commercial applications.
- Plastic Construction
View all: Smith and Locke Door Stops
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Smith and Locke |
| Colour | Black |
| Construction Material (Ironmongery) | Plastic |
| Fire Rated (Yes/No) | Non Fire Rated |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Height | 31 mm |
| Product Length | 125 mm |
| Product Type | Door Stop Wedge with Stainless Steel Handle |
| Product Width | 50 mm |