Smith & Locke Door Bolt Galvanised 458mm (8903X)
Steel construction for strength and durability. Galvanised for high resistance to corrosion. Suitable for field or domestic gates and garage doors. Bolt has an option to be secured with a padlock.
- Steel Construction
View all: Smith and Locke Pad & Gate Bolts
Steel construction for strength and durability. Galvanised for high resistance to corrosion. Suitable for field or domestic gates and garage doors. Bolt has an option to be secured with a padlock.
- Steel Construction
View all: Smith and Locke Pad & Gate Bolts
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Smith and Locke |
| Colour | Galvanised |
| Construction Material (Ironmongery) | Steel |
| Fixings Supplied | Fixings Not Supplied |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Height | 24 mm |
| Product Length | 458 mm |
| Product Type | Door Bolt |
| Product Width | 148 mm |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, 1011 VM Amsterdam, 1011, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |