Smith & Locke 63.5mm Snaplock Brown (751YX)
Snaplock, in brown, for use on timber frames in a variety of finishes. Suitable for casement, side hung or top hung windows. Includes plugs for concealing and protecting fixing screws.
- Suitable For Timber Frames
- Anti-Tamper
- With Key
- Fixings Included
View all: Smith and Locke Window Locks
Snaplock, in brown, for use on timber frames in a variety of finishes. Suitable for casement, side hung or top hung windows. Includes plugs for concealing and protecting fixing screws.
- Suitable For Timber Frames
- Anti-Tamper
- With Key
- Fixings Included
View all: Smith and Locke Window Locks
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Smith and Locke |
| Colour | Brown |
| Fire Rated (Yes/No) | Non Fire Rated |
| Fire Rating | Not Fire Rated |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Depth | 17.5 mm |
| Product Height | 63.5 mm |
| Product Type | Snaplock |
| Product Width | 37 mm |
| Smart Compatibility | Not Smart |
Product Contents
Snap lock and key.