Skil CD1U3085HB 20V 2 x 4.0Ah Li-Ion PWRCORE 20 Brushless Cordless Hammer Drill (932KN)
Skil CD1U3085HB high-performance, brushless 20V cordless hammer drill designed for professional drilling, screwdriving, and hammer drilling in wood, metal, and masonry. Powered by the PWRCORE 20 system, it delivers rapid charging, long runtime, and also allows USB charging of devices on the go using the PWRASSIST adaptor. Automatically charges PWRCORE 20 battery from 0% to 15% in the first 5 minutes. The digital brushless motor ensures maximum power and efficiency, while the 24+1+1 torque settings, 2-speed gearbox, and 13mm keyless ratcheting chuck provide precise control for every application. Built for comfort and visibility, it features a soft-grip handle and LED work light, and an automatic spindle lock for quick accessory changes. Supplied with 2 x 4.0Ah batteries, charger, PWRASSIST adaptor, and carry case.
- 2 x 4.0Ah Li-Ion Batteries
- 50min Charge Time
- Max. Torque: 130Nm
- 24 Torque Settings + Drill + Hammer Drill
- 13mm Keyless Chuck
- 2-Speed Variable & Reverse
- Aluminium Gearbox
- Electronic Brake
- LED Work Light
- Spindle Lock
View all: Skil Combi Drills
Skil CD1U3085HB high-performance, brushless 20V cordless hammer drill designed for professional drilling, screwdriving, and hammer drilling in wood, metal, and masonry. Powered by the PWRCORE 20 system, it delivers rapid charging, long runtime, and also allows USB charging of devices on the go using the PWRASSIST adaptor. Automatically charges PWRCORE 20 battery from 0% to 15% in the first 5 minutes. The digital brushless motor ensures maximum power and efficiency, while the 24+1+1 torque settings, 2-speed gearbox, and 13mm keyless ratcheting chuck provide precise control for every application. Built for comfort and visibility, it features a soft-grip handle and LED work light, and an automatic spindle lock for quick accessory changes. Supplied with 2 x 4.0Ah batteries, charger, PWRASSIST adaptor, and carry case.
- 2 x 4.0Ah Li-Ion Batteries
- 50min Charge Time
- Max. Torque: 130Nm
- 24 Torque Settings + Drill + Hammer Drill
- 13mm Keyless Chuck
- 2-Speed Variable & Reverse
- Aluminium Gearbox
- Electronic Brake
- LED Work Light
- Spindle Lock
View all: Skil Combi Drills
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Power | 4.0 Ah |
| Battery Technology | PWRCORE 20 |
| Brand | Skil |
| Brushless | Brushless |
| Capacity Masonry | 16 mm |
| Capacity Steel | 13 mm |
| Capacity Wood | 70 mm |
| Carry Case/Bag Included | Yes |
| Charge Time | 50 min |
| Chuck Capacity | 13mm |
| Chuck Type | Keyless Chuck |
| Drill Handle Type | Rubber Overmould Grip |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | A brushless electronic motor runs more efficiently than brushed types. This can help reduce the tool's energy consumption and improve durability. |
| Impact Rate | 0-9600/0-33,600 bpm |
| Low Battery Indicator | Low Battery Indicator |
| Manual or Powered | Powered |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max Torque | 130 Nm |
| Model No | CD1U3085HB |
| No Load Speed | 0-600/0-2100 rpm |
| No. Torque Setting | 24 |
| No. of Batteries Per Pack | 2 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Product Length | 178 mm |
| Product Type | Hammer Drill |
| Tool Weight with Battery | 2.7 kg |
| z1 - UK Manufacturer Name | Chervon Europe Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 34 Bridge Street, Reading, RG1 2LU |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.skil.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Skil BV |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rithmeesterpark 22A1, Breda, 4838GZ, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.skil.com |
Product Contents
SKIL 3085 brushless cordless hammer drill, PWRCORE 20 4.0Ah Li-ion battery (2), Auto PWRJUMP 6.0A charger, PWRASSIST cordless USB charging adaptor and carrying case.