Shire Goodwood 9' x 6' (Nominal) Apex Shiplap T&G Timber Summerhouse with Assembly (54863)
Attractive garden room with high ridge and eaves, plus tongue and groove roof and floor. Mortised and tenoned window and door. Factory applied base coat treatment. Includes assembly.
- 12mm Tongue & Groove Shiplap Cladding
- Tongue & Groove Flooring & Softwood Walls
- Tongue & Groove Roof
- Green Felt Roof
- PAR Frame
- Dip-Treated Softwood with Honey Brown Basecoat
- Single Door with 1/2 Glazed Window
- Lock & Key
- 1 x Fixed Bay Window
- 10 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
View all: Shire Summerhouses
Attractive garden room with high ridge and eaves, plus tongue and groove roof and floor. Mortised and tenoned window and door. Factory applied base coat treatment. Includes assembly.
- 12mm Tongue & Groove Shiplap Cladding
- Tongue & Groove Flooring & Softwood Walls
- Tongue & Groove Roof
- Green Felt Roof
- PAR Frame
- Dip-Treated Softwood with Honey Brown Basecoat
- Single Door with 1/2 Glazed Window
- Lock & Key
- 1 x Fixed Bay Window
- 10 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
View all: Shire Summerhouses
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Advisory Notice | Please note nominal measurements are rounded. For accurate sizing, please refer to the provided metric measurements. |
| Base Included | Base Not Included |
| Brand | Shire |
| Cladding Thickness | 12 mm |
| Cladding Type | Tongue & Groove Shiplap Cladding |
| Door Width | 687 mm |
| Fixings Supplied | Fixings & Fittings Supplied |
| Floor Thickness | 12 mm |
| Footprint Depth | 1790 mm |
| Footprint Width | 2690 mm |
| Frame Cross Section Depth | 44 mm |
| Frame Cross Section Width | 44 mm |
| Manufacturer Guarantee | 10 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Model Name | Goodwood |
| No. of Windows | 1 |
| Nominal Depth | 6 ' |
| Nominal Dimensions | 9' x 6' |
| Nominal Width | 9 ' |
| Outdoor Building Door Description | Single Door with 1/2 Glazed Window |
| Outdoor Building Door Type | Single Door |
| Outdoor Building Frame Type | PAR Frame |
| Outdoor Building Lock Type | Lock & Key |
| Outdoor Building Roof Shape | Apex |
| Overall Depth | 1790 mm |
| Overall Height | 2260 mm |
| Overall Width | 2690 mm |
| Pack Size | 1 |
| Parent Material Outdoor Buildings | Wooden |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Summerhouse |
| Roof Covering Type | Felt Roof |
| Roof Thickness | 12 mm |
| Self-Assembly | Assembly Included |
| Treatment | Dip-Treated |
| Wall Thickness | 12 mm |
Product Contents
Fixings, felt, glazing and assembly instructions.
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode