Shire Blenheim 10' x 6' (Nominal) Apex Shiplap T&G Timber Summerhouse (5834X)
Contemporary design with bi-fold doors that open fully to give a light and airy space. Includes tongue and groove floor, plastic glazing and concealed hinges.
- 12mm Tongue & Groove Shiplap Cladding
- Tongue & Groove Flooring & Softwood Walls
- Tongue & Groove Roof
- Green Felt Roof
- PAR Frame
- Dip-Treated Softwood with Honey Brown Basecoat
- 2-Panel Double Bi-Fold Doors (L&R) with Full Glazed Windows
- Lock & Key
- 6 x Fixed Styrene Windows
- 1 Year Guarantee
View all: Shire Summerhouses
Contemporary design with bi-fold doors that open fully to give a light and airy space. Includes tongue and groove floor, plastic glazing and concealed hinges.
- 12mm Tongue & Groove Shiplap Cladding
- Tongue & Groove Flooring & Softwood Walls
- Tongue & Groove Roof
- Green Felt Roof
- PAR Frame
- Dip-Treated Softwood with Honey Brown Basecoat
- 2-Panel Double Bi-Fold Doors (L&R) with Full Glazed Windows
- Lock & Key
- 6 x Fixed Styrene Windows
- 1 Year Guarantee
View all: Shire Summerhouses
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Advisory Notice | Please note nominal measurements are rounded. For accurate sizing, please refer to the provided metric measurements. |
| Base Included | Base Not Included |
| Brand | Shire |
| Cladding Thickness | 12 mm |
| Cladding Type | Tongue & Groove Shiplap Cladding |
| Door Width | 2009 mm |
| Fixings Supplied | Fixings & Fittings Supplied |
| Floor Thickness | 12 mm |
| Footprint Depth | 1790 mm |
| Footprint Width | 2990 mm |
| Frame Cross Section Depth | 44 mm |
| Frame Cross Section Width | 44 mm |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | Blenheim |
| No. of Windows | 4 |
| Nominal Depth | 6 ' |
| Nominal Dimensions | 10' x 6' |
| Nominal Width | 10 ' |
| Outdoor Building Door Description | 2-Panel Double Bi-Fold Doors (L&R) with Full Glazed Windows |
| Outdoor Building Door Type | 2 x Doors |
| Outdoor Building Frame Type | PAR Frame |
| Outdoor Building Lock Type | Lock & Key |
| Outdoor Building Roof Shape | Apex |
| Overall Depth | 1790 mm |
| Overall Height | 2580 mm |
| Overall Width | 2990 mm |
| Pack Size | 1 |
| Parent Material Outdoor Buildings | Wooden |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Summerhouse |
| Roof Covering Type | Felt Roof |
| Roof Thickness | 12 mm |
| Self-Assembly | Self-Assembly |
| Treatment | Dip-Treated |
| Wall Thickness | 12 mm |
Product Contents
Fixings, glazing and felt.
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode